Jóga Zprávy 30. 01. 2020 PDF Tisk

Mezi vhodné aktivity při astmatu patří i jóga!

Cvičení může přispět ke zlepšení příznaků astmatu v dlouhodobém horizontu a ke zlepšení celkového zdraví a to hned z několika hledisek...

Mezi vhodné aktivity při astmatu patří i jóga!

Některé formy cvičení mají potenciál způsobit vzplanutí astmatu, což vede k sípání nebo sevření hrudníku. Lidé však mohou být schopni předcházet symptomům nebo astmatickým záchvatům pomocí specifických technik a výběrem vhodných aktivit. Takovým jedincům pak může správně zvolené cvičení nabídnout mnoho zdravotních výhod.

Může tedy cvičení pomoci s astmatem?

Cvičení obecně přináší mnoho různých zdravotních výhod, jako je zdravější srdce, posílení duševního zdraví a snížení rizika mnoha zdravotních stavů.

Lidé s astmatem mohou ocenit také další specifické přínosy pro zdraví:

  1. Vylepšenou funkci plic, která vytváří celkovou výdrž a zkracuje dobu, po kterou se člověk cítí bez dechu.
  2. Hubnutí, které může snížit riziko astmatických záchvatů.
  3. Zlepšenou funkci imunitního systému, což snižuje riziko infekcí horních cest dýchacích, které mohou vyvolat příznaky astmatu.
  4. Lepší náladu a redukci stresu, což může zmírnit příznaky astmatu.

Mezi další výhody cvičení patří:

  1. Více energie po celý den.
  2. Stabilizovaná hladina cukru v krvi.
  3. Ochrana mozku před nemocemi souvisejícími s věkem.
  4. Posílené kosti a svaly.
  5. Snížené riziko některých druhů rakoviny.
  6. Lepší sexuální život.
  7. Kvalitnější spánek.
  8. Snížené riziko srdečních chorob.

Které druhy cvičení jsou dobré pro astma?

Lidé s astmatem by se měli zaměřit na takové druhy sportů, které pomalu zvyšují úroveň aktivity jako takové. Tím se zamezí vzplanutí astmatu během cvičení. Obzvláště prospěšné mohou být ty sporty, které se zaměřují na podporu plicní kapacity a regulaci dýchání.

Cvičení a činnosti, které nabízejí krátká období aktivity s odpočinkem mezi tím, mohou dobře fungovat. Cvičení tímto způsobem umožňuje člověku, aby byl aktivní a zlepšoval svou výdrž a sílu, aniž by příliš zatěžoval plíce.

Následující typy cvičení mohou být zvláště vhodné pro lidi s astmatem:

Jóga

Jóga pomáhá člověku soustředit se právě na dech. Kontrolované rytmické dýchání během cvičení může pomoci zvýšit plicní kapacitu a zároveň posílit svalovou sílu pro celkovou kondici.

Jóga a rytmické dýchání mohou také pomoci snížit hladinu stresu. Stres je spouštěčem astmatu u mnoha lidí, takže snížení stresu by mohlo pomoci snížit výskyt astmatu.

Plavání

Při plavání se vdechuje teplý a vlhký vzduch, což působí jako dobrá prevence proti astmatu. Mimo jiné nás pak plavání učí dech lépe ovládat. Tím se celkově zlepšuje kapacita plic.

Jiné formy cvičení

Jóga a plavání však nejsou jediné sporty, které pomáhají zlepšovat kapacitu plic. Mezi další „nápomocné“ aktivity patří chůze, cyklistika či golf.

 

  • připravila: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné