úterý 3. 12. 2024
Období menopauzy je pro ženy často velmi psychicky a fyzicky náročné období, protože musí dojít ke smíření se změnami...
S blížícím se 49. rokem (orientačně, je to velice individuální) života začíná organismus ženy různými způsoby naznačovat, že jeho reprodukční aktivita doznává změn. Postupně se přibližuje k období menopauzy, na jehož konci dojde k vyhasnutí vaječníků a žena v souvislosti s tímto obdobím může procházet náročnými změnami ve svém těle, ale i v psychice. Jednotlivé fáze tzv. klimakteria (před, menopauza a post) jsou charakteristické hormonálními bouřeními organismu, nerovnováhou poměru mezi progesteronem a estrogenem a postupným ukončením reprodukční schopnosti ženy. Návaly horka, zavodňování organismu, přibývání na váze, osteoporóza, psychická rozladěnost se vzrůstající nespokojeností sama se sebou mohou nepříjemně ovlivnit život mnoha žen. Všechny příznaky a stavy, kterými žena prochází, jsou velice individuální a nelze je zobecňovat.
Nadpoloviční většina evropských a amerických žen trpí návaly horka. Směrem na východ se procentuální poměr proměňuje jen kolem 6% (japonské ženy). Ženy z Japonska mají minimální projevy menopauzy. V jejich skladbě stravy se vyskytuje dostatek sóji, tofu, tempehu, miso pasty, sojového mléka, různých fazolí, ryb, panenských olejů (dominantně lněného a olivového), obilnin – především basmati rýže a ovsa a samozřejmě dostatek zeleniny hlavně listové, která obsahuje dostatek vitamínu B. Nelze říci, že konzumace těchto potravin, pokud na ně není člověk zvyklý od dětství, pomůže. Sója může vyvolat alergie a navíc genetické upravování sóji je její standardní úprava. I přesto si myslím, a mé klientky to potvrzují, že po rozumném zavedení sóji do jídelníčku došlo ke zmírnění návalů horka a jóga přispěla k celkovému psychickému stavu pohody a uvolnění.
Sójové produkty, drcené lněné semínko (lněný olej), červená řepa a dostatek zeleniny umožňují organismu lépe hospodařit díky fytonutrientům (přírodní zdroje), které podporují přirozeným způsobem funkce organismu. Fytoestrogeny (přírodní hormony) obsahují sojové produkty, které doplňují postupně uhasínající estrogeny. Estrogeny mají vliv na osteoporózu, termoregulaci, ochranu srdce a cév, autoimunitu. Organismu současně dodávají vápník a potřebné minerály, vitamíny, které organismus ženy potřebuje. A, B, C, D vitamíny a hořčík jsou potřebné mikronutrienty, které pomáhají proti osteoporóze (pro vstřebávání vápníku je nutný vitamín D – 15 minut pobytu na poledním slunci ho přirozeně obnoví), srdečním onemocněním, kterými jsou ženy s postupujícím věkem ohroženy. Chybějící estrogen způsobuje (na podnět hypotalamu, který reguluje termoregulaci organismu) návaly tepla a zčervenání obličeje. Snížená hladina estrogenu přestává chránit srdce a cévy. Ženy jsou tak vystaveny více než kdy jindy, právě v období menopauzy kardiovaskulárním onemocněním. Vnímání postupných změn v organismu často uvádí ženu do psychické nepohody a psychika je odrazem fyzického stavu.
I když jsem vyjmenoval mnoho nechtěných změn, je vždy možnost, jak zmírnit nebo eliminovat možné příznaky. Vhodné je začít již před čtyřicítkou s pravidelným cvičením jógy a hledáním rozumného neextrémního jídelníčku. Vhodně složenou stravou lze působit na regulaci ženského organismu. Cvičením, díky kterému se psychika zlepšuje a působením pohybu (tlak a tah na kosti) se dokáže kostní tkáň obnovovat a působí proti osteoporóze. Úprava jídelníčku směrem k pestrosti v kombinaci s mnoha zdroji potravin pomůže ke zlepšení stavu. Stejně tak to platí o množství jídla. S postupujícím věkem tělo nemusí přijímat tak velké množství potravy, jako dříve.
Co by se nemělo objevovat v jídelníčku? Nezakysané mléčné produkty, větší množství červeného masa (živočišný tuk zvyšuje cholesterol), ale i kuřecího masa (dopovaného růstovými hormony a antibiotiky). Velké množství kávy, ostrých jídel a alkoholu vede navíc ke zvýšení tepla v organismu.
Období klimakteria je zcela přirozené. Není to nemoc. Je ovlivnitelné zdravým životním stylem, vhodnou stravou, cvičením a meditací.