BLESKOVĚ
Jóga Zprávy 10. 06. 2019 PDF Tisk

Meditace jako cesta k lepšímu já

Britský The Independent publikoval zajímavý článek o tom, jak skvělé a tělu i mysli prospěšné jsou účinky meditace pro každého z nás. Informace čerpal z Mezinárodního dne meditace, který proběhl 21. května 2019 a přinesl řadu zajímavých poznatků.

 

Meditace jako cesta k lepšímu já

Výhody meditace byly v průběhu let zkoumány v různých vědeckých studiích, přičemž nedávný výzkum odhalil, že meditace může být účinná při zmírnění chronické bolesti jakéhokoliv typu.

Kromě faktu, že při meditaci zaujímáte pohodlnou pozici, abyste se mohli soustředit na svůj dech, The Independent přinesl také rady odborníků, jak umění meditace plně zvládnout.

Pokud jste začátečník, neměli byste se nutit meditovat po dlouhou dobu, říká odbornice na meditaci a celkovou pohodu Emma Mills.

„Stačí, když začnete s dvěma až pěti minutami meditace. To vás nebude nudit, ani nebudete mít pocit, že se vaše tělo stává kamenem, který už nepůjde nikterak rozhýbat. Pokud nevíte, kdy přesně meditaci provádět, můžete meditovat hned po probuzení, nebo naopak těsně před spaním,“ říká Mills.

„Ráno je mysl čerstvá, nezatížená myšlenkami, a tak může být snazší se na meditaci zaměřit než na konci dne, kdy je mysl plná nápadů a starostí,“ uvádí odborníci na meditaci.

Na druhou stranu, meditace vám může pomoci rychleji a snáze usnout.

„Není pravda, i když si to někteří myslí, že meditace může být praktikována pouze v lotosovém sedu,“ vysvětluje Will Williams, poradce pro blahobyt Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj a zakladatel Světového dne meditace.

„Nepřemýšlejte o tom, co byste údajně měli, jediná povinnost, kterou máte, je, abyste se během meditace cítili co možná nejpohodlněji. Pak zcela vůbec nezáleží na tom, zda sedíte, ležíte, nebo meditujete během své procházky v parku.  

„Není třeba sedět s nohama zkříženýma nebo s naprosto rovnými zády, ve skutečnosti často funguje lépe, když jste v uvolněné poloze,“ dodává Williams.

 

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com