BLESKOVĚ
Psyché&Duše 16. 01. 2024 PDF Tisk

Máte se opravdu rádi, znáte svoji sebehodnotu?

Sebeláska a sebehodnota, jsou jedny z nejdůležitějších témat našeho života. Dalo by se říct, že je to alfa a omega spokojeného žití. Ať už se jedná o vztahy, práci, naše sny, cíle nebo obecný pohled na svět, vše se odvíjí od toho, jestli se máme rádi a známe svoji hodnotu.

Máte se opravdu rádi, znáte svoji sebehodnotu?

Vše začíná v dětství, kdy potřebujeme vidět vzor, jak o sebe pečovat, chovat se k sobě a ostatním
s láskou. Proč to ale většina našich rodičů nedělala? Neměli se to totiž od koho naučit. Kdysi bylo
na prvním místě přežití. V období války šlo hlavně o nalezení bezpečného místa, zajištění potravy. Žilo se ve strachu o vlastní život, na pozitivní emoce nebyl prostor. Naštěstí situace se vyvíjí a hlavním smyslem života už není „jenpráce, zajištění zázemí a jídla pro rodinu.

Pokud byste se mě zeptali před x lety, jestli se mám ráda, znám svojí hodnotu,  nechápavě bych se na Vás podívala a poté odpověděla: No jasně, jak bych se nemohla mít ráda, dělám pro sebe to nejlepší“. S prací na sobě však přišlo zjištění, že od toho mít se ráda, respektovat své potřebyjsem byla hodně daleko, a že jsem vždy toužila po úplně jiném životě, ve kterém bych byla opravdu šťastná. Dříve mi hlavou lítaly myšlenky, že ostatní jsou lepší, chytřejší, krásnější, více talentovaní, atd. Neustále jsem dělala kompromisy, podřizovala se, aby ostatní byli šťastní. Přeci Když budou šťastní ostatní, tak budu i já”. A jaká byla realita? Ano, tušíte správně, radostí jsem do stropu neskákala, cítila jsem se prázdná.

A co si tedy pod názvy sebeláska a sebehodnotapředstavit?

Zaměření se na sebe, najít si čas, kdy budete jen sami se sebou. Může jít o odpočinek ve vaně plné bublinek, péče o tělo včetně masáží, návštěvy kosmetických a kadeřnických salonů, pro někoho jiného to třeba znamená čas na sport, procházku, čtení knížky, atd. Pokud Vás napadá, že na to nemáte čas, tak to potřebujete ještě více. Nikde není řečeno, že si člověk musí najít každý den několik hodin. Jde o to být kreativní, užít si klidně „pouze10 minut, kdy se plně věnujete sami sobě. Zvědomujte si aktivity, které souvisí s hýčkáním sebe, u žen jde např. o péči o tělo, líčení se, věnování se účesu, neberte to jako povinnost, ale něco, co Vám dělá radost.

Na to se hned pojí další bod - říct si o pomoc. Nejsme roboti, abychom vše zvládali sami a fungovali non-stop. Každý potřebuje někdy vypnout, a proto je důležité zapojit i okolí. Požádejte manžela, aby se chvíli věnoval dětem, požádejte rodiče, aby Vám pohlídali děti, zeptejte se kolegy, jestli Vám pomůže s pracovním úkolem, abyste stihli setkání s přáteli. Neznamená to, že jste slabí, neschopní něco zvládnout, naopak, ukazuje to Vaši sílu, respektování Vašeho fyzického a psychického zdraví.

Přestaňte se srovnávat s ostatními, především s lidmi na sociálních sítích, kde vše, co vidíte, není vždy reálné. Kdo může udávat, co je a není hezké/správné/žádoucí? Krásným příkladem je srovnání „štíhlé” osoby a někoho s kily navíc(opět velice diskutabilní, co pro koho znamená být hubený). Většina lidí považuje „štíhlouosobu jako zdravou, krásnou, ale je tomu opravdu tak? Co když si někdo plnějších tvarů užívá život naplno a uvědomuje si svoji krásu, která je poté i magnetem pro lidi v okolí? Dalším příkladem je, když si nepřijdete dost inteligentní/talentovaní. Opět s kým se porovnáváte? S někým, kdo třeba v daném oboru pracuje několik let, zatímco Vy právě začínáte? Opravdu je sbírka certifikátů a vystudovaných škol známkou nějaké dovednosti, znalosti?

Věnujte se tomu, co Vás naplňuje. Nikdo jiný Vám nemůže diktovat, co pro Vás je a není dobré. Nikdo není ve Vaší kůži, a tak za Vás nemůže rozhodovat. Možná je nějaký obor lukrativní, dle společnosti výdělečný, ale Vy máte talent na něco jiného a víte, že můžete uspět i jinde. Nebo Vám snad někdo říká, že nejste v daném hobby skvělí? Je snad podmínkou toho, abyste si něco užili, zvládat danou aktivitu perfektně? Vůbec ne, bavte se! Postavte se za sebe a jděte si za tím, kam Vás srdce táhne.
A pokud se to někomu nelíbí, není to Váš problém. Vždy tu bude někdo, kdo Vás podpoří a pak tací, kteří budou zpochybňovat Vaše rozhodnutí. Váš život, Vaše volba, Vaše štěstí.

Chápu, že se to snadno říká, realita bývá trnitou cestou. Vystupte ze své komfortní zóny a krok
za krokem začněte měnit život podle své vysněné představy. Vyskytnou se dny, kdy budete skákat metr vysoko, užívat si radost a lásku, poté dny, kdy budete chtít všeho nechat, někam se zavřít. Vše je v pořádku, součástí cesty. Učte se mít rádi všechny tyto dny, oslavovat nová uvědomění, posuny
a připomínejte si, co vše už jste dokázali. Nenechte si Vaším mozkem namluvit, že jste moc pomalí, měli byste toho dělat více a další podobné „sabotáže. Nejde o závod, ale poznávání se, vytváření si spokojeného života.

  • autorka: Michaela Těteková
  • IG: @misa_tetekova
  • foto: Shutterstock.com

 

Objednat předplatné