Rozhovory s osobnostmi 21. 02. 2015 PDF Tisk

O životě s jógou.....Martin Fajka

Žije a pracuje v Opavě. Od mládí se aktivně věnuje sportu. Asi nejvíce svého sportovního času věnoval bojovým sportům. Před pár lety se dostal ke cvičení powerjógy.

O životě s jógou.....Martin Fajka

Jak jsi se dostal k józe?

 • Jóga si mě prostě našla. Byla to ukázková synchronicita. Na jedné dovolené se v rámci vyplnění volného času objevila nabídka na lekci powerjógy. Protože jsem zrovna tou dobou nic lepší neměl v plánu, tak jsem si řekl, proč to nezkusit. Tělo na druhý den trošku bolelo, ale cítilo se skvěle a to byl počáteční důvod u toho zůstat. Děkuji, Regíno Š. Protože jsem se tou dobou aktivně dlouhá léta věnoval bojovým sportům, které jsou silové a o výkonu, našel jsem ve cvičení tehdy výborné protažení a uvolnění. Vždy jsem si však myslel, že jóga je jen pro ženy. Dnes už se této mojí myšlence musím pousmát. Jóga pro každého, kdo o ní má zájem. 

 Proč jsi u jógy zůstal?

 • Čistě na fyzické úrovni není dle mého názoru lepší pohybová aktivita, která by zabezpečila zdravé a přirozené fungování vašeho těla do budoucna. Cvičím pro to, abych se mohl aktivně a zdravě pohybovat i v pozdějším věku. Musíte však ke cvičení přistupovat s obezřetností a pokorou. Časem se dostaví i ten druhý a možná  důležitější aspekt jógy – zklidní se mysl a vy si v dnešní době všudypřítomného stresu můžete dovolit vypnout hlavu. Já měl v minulosti problémy se zády a pomocí cvičení powerjógy jsem tyto negativní potíže dostal pod kontrolu. Přestal jsem chodit na pravidelné rehabilitace a tělo prostě a jednoduše v rámci svých možností funguje, jak má. To je obrovská motivace. Jóga je hlavně práce sám na sobě. A to mě baví. Chci být aktivním tvůrcem svého života a jóga mi k tomu velmi pomáhá. V powerjóze je vše co potřebuji. Síla, protažení, dynamika, přirozený dech, volnost, zdravý pohyb a duševní odpočinek. Co více si přát? Doporučuji opravdu každému. 

 Je jóga každodenním společníkem tvého života, a pokud ano, jak se to projevuje?

 • Snažím se pravidelně cvičit. Ne nadarmo se říká, že ta pravá jóga začíná v momentě, kdy sbalíte podložku a opustíte jógové studio. A tak se snažím pomocí jógy zvládat lépe určité situace, které mi život přináší. Můžu si dovolit vypnout a věnovat čas sám sobě. Potkávám nové zajímavé lidi a snažím se jógu šířit dále. Pravidelně se dále v této oblasti vzdělávám a moc mě to baví.

 Co je pro tebe na józe přitahujícího?

 • Jóga je výzva, musíte být pokorní a krotit své ego – a to je práce na dlouho. Není to dnes moderní. Chceme všechno hned. Při cvičení si duševně odpočinete a skvěle protáhnete a posílíte své tělo. To jsou asi největší benefity, které mě k józe stále přitahují. 

 Hledáš/ máš k józe ještě nějaké doplňkové sportovní aktivity, nebo tě v plné míře uspokojuje jóga?

 • Naprosto mi jako fyzická aktivita stačí jóga, ale i přesto si rád zajdu na jinou doplňkovou sportovní aktivitu. Rád hraji tenis a dělám, co mě baví.  Powerjóga skvěle opraví a připraví tělo na další sportovní aktivity, tak se toho snažím využit. U mě to tak funguje.

 Řekl bys, že zájem o jógu vzrůstá?

 • Ano, mám ten pocit. Doba je velmi hektická a stresující a lidé přirozeně hledají něco, čím by to vyrovnali. Jóga jim může dát odpověď a nabídnout pomoc, pokud ovšem oni sami budou chtít.

 Co jóga může nabídnout lidem, kteří ji zkusí?

 • Vynikající pohybovou aktivitu, duševní odpočinek a radost sám ze sebe. 

 Na co by si měl hledající zájemce o jógu dát pozor při výběru studia, nebo instruktora?

 • Aby nebyl jen dalším klientem, který pouze platí za lekci. Instruktor by měl mít o lidi zájem a měl by jim poskytnout kvalitní zpětnou vazbu. Ne vždy toto bývá pravidlem. Na svých lekcích pravidelně lidem připomínám, že je vždy důležité uvědomit si a pochopit, co cvičím, proč to cvičím a jaký to má význam.

 Jsou nějaká rizika, která by s jógou mohla přijít?

 • Ano. Je třeba určitě zjistit svůj zdravotní stav a prokonzultovat, můžu – li se cvičení jógy naplno věnovat. Pokud se do cvičení bezhlavě vrhnete a jedete pouze na výkon, mohou se dostavit zdravotní komplikace.  Je třeba projevit jistou dávku pokory a sebereflexe. Méně je více. Zde to platí mnohonásobně.

 Musí být člověk praktikující jógu vegetarián?

 • Myslím, že v zásadě ne. Když nějakou dobu cvičíte jógu, tělo si začne samo říkat o to, co by chtělo jako zdroj energie přijmout. Váš jídelníček se přirozeně upraví a maso z něj časem samo částečně, nebo zcela vymizí. 

 Jak se stravuješ ty?

 • Jím, abych žil.  Nežiji pro to, abych jedl. To je základní pravidlo, podle kterého se řídím. Jím kdy mám hlad, hodně ovoce a zeleniny v jakékoliv podobě. Je hodně zdravých a chutných receptů. Sem tam zkusím i nějaký půst. Mému tělu to vyhovuje. Když vyzkoušíte půst, zjistíte, jak často a jak hodně někdy zbytečně jíme. Snažím se pít hodně holou vodu. Poslouchám své tělo. Když si řekne, tak sem tam mu dopřeji i nějakou malou sladkost. Žádný extrém není prospěšný a podle toho se řídím.

 Jóga je filosofií, jóga je intenzivním cvičením, jóga je relaxace...jóga je pro tebe?

 • Radostná cesta životem. Pokud jste na té cestě, žije se tak nějak lépe a radostněji. A důležitá je cesta, ne cíl. Ze širokého spektra jógy si každý vybere, co mu nejvíce vyhovuje. Filosofii, cvičení nebo relaxaci. Vše je tady pro nás dlouhá léta, jen to umět správně pochopit a využít pro svůj rozvoj. V józe máte skvělého partnera, který s vámi zůstane celý život. Díky józe si uvědomíte, co je v životě opravdu důležité.

 

Děkujeme za rozhovor! 

 

Objednat předplatné