Čakry a energie 22. 06. 2017 PDF Tisk

Manipúra čakra

Základním tématem třetí čakry je moc a vláda. Potřeba moci, soutěživosti, vymezování si svého prostředí. Sídlí zde království ega – prosazení sebe sama vůči vnějšímu světu...

Manipúra čakra

Manipúra – třetí čakra (pupeční, centrum solárního plexu)

Manipúra – místo klenotů

(mani – klenot, púra – místo)

Třetí čakra je lokalizována nad pupíkem v břišní oblasti, mezi prvním bederním obratlem a dvanáctým hrudním obratlem. Odpovídající žlázou je slinivka břišní.

Základním tématem třetí čakry je moc a vláda. Potřeba moci, soutěživosti, vymezování si svého prostředí. Sídlí zde království ega – prosazení sebe sama vůči vnějšímu světu. Nejen ve smyslu zabezpečení sebe sama (materiálně), ale i síly sebe sama (já vládnu). Pokud vymezíme krajní role v závislosti na emoci síly, dá se hovořit o submisivním anebo autoritativním člověku.

Symbolem je oheň, sluneční svit, barva žlutá (slunečná a jasná), červený trojúhelník obrácený hrotem dolů. Představa ohně pomáhá spalovat negativní aspekty krajních pólů této čakry.

Fyzická úroveň: Oblast pupku je spojována s trávicím ohněm, díky němuž dochází k rozkladu potravin na živiny, které jsou následně vstřebávány. Oheň agni (podle ájurvédy) těmito procesy zahřeje potravu pro efektivní následné zpracování a odbourání toxinů. Pokud bolí žaludek nebo dochází k problémům s trávením, třetí čakra nepracuje správně.

Na emocionální úrovni se jedná o vyjádření hladu a tepla emocí. Cítíme tyto emoce v solárním centru. Pokud například matka přiloží ruku na solární centrum svého dítěte, dokáže nezvladatelné dítě uklidnit. Tento dotek vyrovnává energie a zklidňuje. „Něco“ mi leží v žaludku... tato fráze je současně odpovědí, jak se emoce projevují v této části těla. Manipúrou reagujeme na druhé lidi, na vnější prostředí a je to oznamovatel našeho vztahu k někomu nebo něčemu. Zlost, vztek a strach jsou projevem jemných energií spojovaných s játry a žlučníkem, soucit a empatie prochází žaludkem i ledvinami. To vše ovlivňuje čakru solárního pletence.

Hledáme-li rovnováhu v této oblasti, jsme si vědomi své autority, ale nestavíme na ní svůj život. Nemanipulujeme svým okolím a naše realizace není na úkor ostatních. Lidé, kteří mají tuto čakru v rovnováze, dokážou zdolávat překážky, zvládat náročné životní situace vyčkáváním a čekáním na vhodný čas.

„Naslouchejte břišnímu pocitu a vyznáte se ve vztazích k lidem a okolí!“

 

Objednat předplatné