BLESKOVĚ
Rozhovory s osobnostmi 20. 09. 2016 PDF Tisk

Má první jóga.... Markéta Faustová

Učím se stále něco nového, pořád jsem na cestě. Cvičím šest dní v týdnu, hledám, zkoumám, bavím se sama sebou, těším se z malých nalezených pokladů, z malých zázraků – aha efektů...

Má první jóga.... Markéta Faustová

Ležím na jógové podložce v Centru Jógy v Denním životě v Praze v Blanické ulici. Jsem v prváku na Filozofické fakultě UK obor divadelní věda. Jsem neposedná, mám ráda tanec a potřebuji se pořád hýbat. Chci cítit, že se tělo při energickém pohybu potí. Proč jsem si tu jógu vlastně vybrala? Nechápu! U šavásány pohybuji alespoň prsty u nohou a u rukou. Nenápadně. Promluvy do duše našeho jógového učitele jdou jedním uchem tam, druhým ven. Protažení v pozicích je ale skvělé a krom toho pocítím zvědavost a chuť přijít té józe trochu víc na kloub. Vím, že nabízí víc, než pro teď chápu.

A tak ležím na podložce doma. Snažím se cvičit sama. Najít si svoji cestu. Občas si vzpomenu na naučené pozice, občas se podívám do knihy, kterou jsem několikrát za sebou vypůjčila v městské knihovně. Většinou ale také poletuji po různých lekcích současného tance, hip hopu, dance aerobicu, afrických tanců i latina. Pomalu se ale přeci jen zájem o jógu prohlubuje.

Francie. Tuhle část mi připomněla kamarádka, se kterou jsme se seznámily na studiích na stáži Erasmus na oboru tanec a divadelní věda. Markét, já tě vidím na facebooku na fotkách v těch krásných jógových pozicích a pamatuji si, jak ležíme na podložkách na lekcích jógy ve Francii a smějeme se, když nám lektor pořád říká to l'inspiration, l'expiration. Ano ano, tak to bylo, jógová cesta pokračovala. Souběžně s ní pak stále můj zájem o tanec, navštěvovala jsem workshopy taneční improvizace, jazzu, baletu, moderny ad.

Vracím se do Čech a nasbírám pár rychlocertifikátů na učení dance aerobiku, tance a body and mind technik. Pozvolna se scházíme v tělocvičnách s ženami, cvičíme a tančíme. Začínám znenadání zaskakovat za hodiny jógy. Chytlo mě to, a tak se rozhodnu, že si udělám instruktorský kurz učitele power jógy v Power Yoga Academy. Zjišťuji, že čím víc o józe vím, tím víc mě baví. Návykovost pomalu roste. Chodím na různé workshopy v Čechách. Poznávám inspirativní jógové učitele. Vyvíjí se pomalu můj přístup k józe od fyzického k duševnímu, dokáži vnímat její hlubší aspekt.

V roce 2012 cestuji na Bali na jógový Bali Spirit Festival. Jedu jako dobrovolník. Večer pracuji na hudebních koncertech a v noci cvičím jógu. Jako na první lekci festivalu jdu k Simonu Parkovi, senior teacher Prana Flow Jógy Shivy Rey. Osvícení. Prožitek. Sladkost v pohybu. Vidím plynoucí, taneční pohyb, ve kterém energie proplouvá z těla do prostoru a z prostoru do těla, tak jako v tanci. Na Bali Spiritu jsem blažená, cítím napojení ostatních lidí, jejich svobodu a radost z ní.

Naskakuji do studování Prana Flow Jógy u Shivy Rey a následují cesty za ní a za dalšími senior lektory do zahraničí. A najednou jsem v Indii a trénuji indické bojové umění kalaripayattu s malým zárodkem dalšího člověka v břiše a bavíme se o tantře a ájurvédě. Za dva roky nato na Novém Zélandu se pohybujeme v oblasti čaker a energetických kanálů. To už je malý jogín doma s tatínkem. Cvičíme, ale také tančíme. Vše se propojuje. Teď sedím na podložce ve svém bytě a píši tenhle text, je skoro jedna hodina ráno, můj standardní čas na psaní. Právě jsem přišla z kurzu masáží. Spoustu hmatů a doteků, které si užívám také, když vedu lekce jógy. Učím se stále něco nového, pořád jsem na cestě. Cvičím šest dní v týdnu, hledám, zkoumám, bavím se sama sebou, těším se z malých nalezených pokladů, z malých zázraků – aha efektů. A doufám, že se mnou jóga bude celý život…

 

Přijďte si zacvičit s Markétou na Jóga DNES Konferenci do pražském Clarion Congress Hotelu  -  15.10.2016! Přihlášky ZDE.

  • -jd-
  • zdroj fotek: Markéta Faustová

Objednat předplatné