Pomůcky na jógu 24. 10. 2017 PDF Tisk

Levandulové snění – polštářek na oči

Pro mnohé z nás je meditace a hledání vnitřního klidu něco nepředstavitelného. Jsme neustále ve střehu a nedokážeme se uvolnit, natož ztišit mysl...

 Levandulové snění – polštářek na oči

Hlavou se nám neustále honí nepřeberné množství informací, naše mysl je neustále atakována sděleními, blikajícími reklamami, pípajícím telefonem, z rádia či televize slyšíme neustálý příval informací, které zatěžují naši mysl. I když se snažíme, moc dobře se tomu nedá uniknout. V dnešní rychlé době se totiž všechno dozvíme okamžitě. Takzvaně instantně. Ano, je to tak rychlé jako zalít instantní kávu horkou vodou. V mžiku máme namísto kvalitního espressa hnědou břečku, kterou mylně nazýváme kávou. S informacemi je to stejné. Ihned dostaneme zprávu, co se odehrálo na druhé straně světa. Facebook, twitter a další média nás neustále bombardují zprávami z celého světa. Většina z nich je, bohužel, negativních. Pozitivní zprávou by zpravodajství nikoho nešokovalo, jen v televizních novinách vám občas na konci ukážou veselý příběh se zvířátkem…

A tak večer sedíme doma, plnou hlavu informací všeho druhu. A často marně přemýšlíme jak to udělat, abychom se jich zbavili? Nejjednodušší cestou by bylo zamezit přístupu informací. To se lehko řekne, ale znamenalo by to přinejmenším odložit telefon, nezapínat televizi, nechodit do práce a s nikým se nestýkat. Což se rovná životu na opuštěném ostrově. Ale pokud chceme normálně fungovat, i když těžko říct, co v tomto případě lze považovat za normální, bude nutné začít pracovat se svou myslí.

Tíha a vůně, které uvolňují

Velice účinným pomocníkem nám v tomto snažení může být jóga. Cvičením jógy se protáhne celé tělo a díky tomu je lépe připravené pro hluboké uvolnění. V relaxaci se tělo stává těžkým a onu tíhu lze využít i pro ztišení mysli. Zastavit vlnění myšlenek, tužeb a vzpomínek v prostoru mysli je obtížné, ne však nemožné. Pro zpomalení mysli nám pomůže polštářek na oči, který navodí tíhu a současně i pomocí vůně, jíž je napuštěný, vyladí mysl. Tíha lněného semínka zatěžká oblast očí, polštářek příjemně zaplní prostor kolem nich a zamezí přístupu světla. Uklidňující levandulová vůně působí pozitivně přes jeden ze základních smyslů – čich, a pomáhá tak odvést pozornost směrem ke klidu a uvolnění. Stačí jen několikrát za sebou „nasát“ levandulovou vůni a mysl se uvolní a orientuje jedním směrem. Vše ostatní postupně zmizí, protože mysl se naplno věnuje, pomocí čichu vůni.

Polštářků se vyrábí řada druhů, ale ten s hedvábným obalem, naplněným lněným semínkem, které je provoněné levandulí, je bezkonkurenční. Polštářek lze samozřejmě možné použít k zatížení jakékoli části těla, a docílit tak uvolnění v dané oblasti. Například při restorativní józe se používají zátěžové přikrývky na jednotlivé klouby, nebo místa, která je třeba uvolnit. Jejich tíha pomůže uvědomit si dané místo a v něm rozprostřít uvolnění, které vyjde ze struktury těla – z kosterního a fasciálního systému.

 

Objednat předplatné