O životě 04. 06. 2014 PDF Tisk

Letní dovolená - úskalí partnerských hádek

Přichází čas oteplování, začíná výměna šatníku, nastávají „chutě“ na různé změny v rámci osobního života a také plánování letních dovolených.

Letní dovolená - úskalí partnerských hádek

Každý z nás má své představy o trávení volného času, svá očekávání od letního volna a představu „úžasné“ dovolené. Zásadní roli zde sehrávají následující faktory – s kým, kde a jak chci strávit letní dovolenou a samozřejmě jaké jsou mé finanční možnosti. Tyto skutečnosti nejvíce determinují náš výběr.

Pokud se rozhodujeme sami za sebe a naše volba nebude dobrá, odneseme to špatnou zkušeností pouze my sami. Máte-li v plánu prožít letní dovolenou se svým partnerem či partnerkou, nastává situace zcela odlišná. V té chvíli již nemám pouze svoji představu volného času a nemám jen svá očekávání od letní dovolené, ale nyní máme „společná“ očekávání a „společné“ představy. Mohou se objevit různé „třecí plochy“ již při plánování místa dovolené, volby termínu i způsobu, jak si představujeme volný čas užít a co nejlépe si odpočinout.

A nyní jsou na místě rady odborníků.

Jste-li vystaveni stálému pracovnímu stresu, pak byste ani o dovolené neměli jen „vypnout“. Dle rady známých psychiatrů, jakým je například Jan Cimický, je nutné místo negativního stresu vytvořit stres pozitivní, třeba adrenalinovou horskou turistikou. Pro některé je tzv. holiday stres faktorem nutným k přežití a při pouhém slunění se na pláži či u bazénu, by se jejich organismus mohl dostat do situace, kterou nebudou umět řešit.

Pro takové workoholiky je nejdůležitější veličinou pro plánování dovolené její délka. Podle některých odborníků, jak lékařů, tak psychologů, je na zrelaxování i dlouhých 14 dní málo. Optimální délka volna, tedy času k regeneraci těla a duše, jsou minimálně tři týdny. První týden se člověk, stále ještě v  pracovní agonii, pomalu dostává z tempa, druhý týden se vyrovnává s novými skutečnostmi a odpočívá a teprve ve třetím týdnu regeneruje tělesně i duševně a může se začít znovu připravovat na návrat do práce.

V odborné i populárně naučné psychologické literatuře najdete mnoho doporučení i návodů, jak se co nejlépe vyhnout krizovým situacím, které nás mohou potkat i na té nejbáječnější dovolené.

Nejdůležitější je soudržnost rodiny. Určitě se Vám už stalo, že jste se ocitli v nesnázích a měli jste velmi silný pocit, že Vás vaše okolí, nechalo svému osudu. Mohlo se přitom jednat o naprosté maličkosti, např. jazykové bariéry při vyřizování ubytování v hotelu, ale i o důležité věci, např. nestihnete dopravní spoj. Zatímco při selhání cizích lidí nejste tolik překvapeni, nedostatečná solidarita členů vlastní rodiny bolí vždy mnohem víc. Každý člověk potřebuje pevné zázemí, kde si může být absolutně jistý, na které se může plně spolehnout a kam se může vždy vrátit. Přestože se „něco“ nevydaří přesně podle Vašich představ, snažte se dát svému partnerovi podporu. Kritizujte pouze špatné skutky a ne samotného partnera. Nepochybně očekáváte podobné chování od přátel, kolegů i profesionálů z cestovních kanceláří.

Dodržujte i na dovolené některé vlastní rodinné rituály. Zařaďte každý den nějaké společné činnosti, například sportovní nebo společenské hry.

Dalším důležitým krokem pro příjemně strávený společný čas je soustředění se na společné cíle a ochota k dialogu. Není důležité, kdo má pravdu, ale co je správné pro oba. Každý by měl mít možnost podrobně představit své plány. To je pak předpokladem následující diskuze o společných výhodách a nevýhodách. Abyste dokázali program dokonale sladit, musí každý z Vás také vědět, čeho je ochoten se zříci.

Tam, kde se nemůžeme dohodnout, přistoupíme ke kompromisu, aniž by byloporažených.Není nejmenší pochybnosti o tom, že každý společně prožívaný čas vyžaduje kompromisy. Pro některé lidi to znamená, že oni jsou těmi, kdo se podvolí. Jiní zase očekávají od těch druhých, že se jim podřídí. I tehdy, když by to pro ně mělo být spojeno se značnými nevýhodami. Denně se střetáváme s touto manipulativní hrou. Je to hra triumfujících vítězů a frustrovaných poražených. Ale na tyto hry pozor!  Tady už pomůže jen kvalitní psychoterapeut.

Rozdílné potřeby a názory na dovolenou dvou partnerů můžete řešit buď stylem Kámen, nůžky, papír anebo část dovolené prostě prožít samostatně.

Všichni odborníci se shodují, že je důležité si tento čas především užít a nepřeceňovat své síly. Nesnažit se dohnat vše, co jste za rok nestihli, abyste nedovedli svůj organismus k totálnímu kolapsu místo vytoužené regenerace.

Já osobně Vám přeji dovolenou, které se vyhnou všechny naznačené komplikace. A buď sami či s partnery prožijte „něco“, na co budete rádi a dlouho vzpomínat!

                            

                                   

Martina Barchánková

 

Použitá literatura:

Kirschner, Josef: Trénink pro partnerský život. Praha, Portál 2002.

Mertin, Václav: Na co se často ptáte. Praha, Scientia 2004.

 

Zdroj fotky: Samphotostock.cz 

 

Objednat předplatné