Rozhovory s osobnostmi 09. 10. 2015 PDF Tisk

O životě s jógou .....Lenka Robinson

Pokud člověk respektuje tělo, své limity, možnosti, vnímá svou emoční a mentální stránku a ví, že on a jenom on je svou přímou autoritou, učitelem, tak si myslím, že je to  dobrým předpokladem pro bezpečnou praxi.

O životě s jógou .....Lenka Robinson

Jak jsi se dostala k józe?

Když jsem bydlela v USA, měla jsem šanci potkat velmi inspirativní učitele, kteří mi pomohli vytvořit pevné základy mé praxe a probudit ve mně vášeň pro vše, co jóga nabízí.

Proč jsi u jógy zůstala?

Praxe ve mně probouzela - a stále probouzí – určité pocity důvěry, moudrosti a tělo - mysl - duše se ocitly doma. Jako kdyby člověk znovu objevil něco zásadního, co vždy existovalo, akorát trochu pozapomněl a teď se k tomu vrátil. Ten pocit, že je vše přesně takto správně a cítíte každou buňkou svého těla, že to takto sedí.

Je jóga každodenním společníkem tvého života, a pokud ano, jak se to projevuje?

Ano, je to můj nejlepší přítel. Někdy je nám spolu moc dobře a někdy mě vystavuje nepříjemným a těžkým rozhodnutím. A nutí mě jít do hloubky, i když se mi tam ne vždy chce. Ale dobrý přítel to se mnou myslí dobře a já mu důvěřuji. Jógu nemám rozdělenou na jednotlivé lekce ráno a večer, ale vnímám ji jako 24 hodinový proces vnitřního kompasu bytí. Formální, pravidelná a neutuchající praxe samozřejmě tomuto procesu velmi napomáhá.

Co tě na józe přitahuje?

Vážím si účinku jógových technik. Jejich schopnosti nás přiblížit se k sobě samotným. Ne vždy je to příjemné čelit našim emocím, myšlenkám, zažitým vzorcům a reakcím. Když si člověk ale dovolí být statečným a zranitelným, je překvapen tím, co přijde. Jógu nevnímám jako wellness, ale jako dobrodružnou cestu k sobě, ke zdroji, skrze tělo, mysl a duši, která vyžaduje kuráž a ochotu procházet rozmanitými scenériemi našeho bytí.

Hledáš k józe ještě nějaké doplňkové sportovní aktivity, nebo tě v plné míře uspokojuje jóga?

K praxi jógy nepotřebuju žádné jiné sportovní aktivity. Ráda však plavu a užívám si procházek.

Řekla bys, že zájem o jógu vzrůstá?

Ano.

Co jóga může nabídnout lidem, kteří ji zkusí?

Záleží hodně na tom, co lidi hledají, jaká je jejich motivace pro praktikování jógy. Někdo chce posílit a uzdravit tělo, což se většinou stane. Někdo potřebuje klid mysli a emočního těla, i to nastane. A někdo hledá smysl života, hledá odpovědi, proč to vše je takto, proč tu jsme...a i těchto odpovědí se člověk může dočkat, možná...

Na co by si měl hledající zájemce o jógu dát pozor při výběru studia, nebo instruktora?

Právě ta zmíněná motivace k józe je důležitá při hledání lektora či studia. Na začátku bych lidem doporučila vyzkoušet přístup několika lektorů, v různých studiích, aby našli, jaká úroveň jim v tu chvíli vyhovuje. Až TO najdou, tak tam bych chvíli zakotvila a šla do hloubky.

Jsou nějaká rizika, která by s jógou mohla přijít?

Pokud člověk respektuje tělo, své limity, možnosti, vnímá svou emoční a mentální stránku a ví, že on a jenom on je svou přímou autoritou, učitelem, tak si myslím, že je to  dobrým předpokladem pro bezpečnou praxi. Uvědomění si, že lektor je pouze průvodce, ne spasitel, lékař a terapeut na cestě jógy. Umění říct NE určité fyzické asistenci, dopomožení do pozice lektorem, to je také velká vnitřní svoboda. Cítím, že je opravdu užitečné, aby se člověk v lekci cítil bezpečně a může se plně uvolnit do naprosté otevřenosti a zranitelnosti. Velkým rizikem také je, že člověk najednou pocítí neutuchající radost, lehkost a lásku. Pozor na to :)

Musí být člověk praktikující jógu vegetarián?

Já si myslím, že nemusí.

Jak jíš ty?

15 let jsem nejedla maso včetně ryb. Poslední 3 roky jím ryby.

Jóga je filosofií, jóga je intenzivním cvičením, jóga je relaxace...jóga je pro tebe?

Cesta sebepoznání.

Děkujeme za rozhovor!

-jd-

zdroj fotek: Lenka Robinson

www.lenkarobinsonyoga.com

 

 

Objednat předplatné