BLESKOVĚ
Pozvánka na cvičení 27. 11. 2023 PDF Tisk

Lekce jógy pro tři guny - tamas, radžas a sattva

Zveme vás na jógový speciál vhodný pro všechny, které zajímá jóga. Speciál proběhne v Energy Studiu v pátek 8.12. od 18.00 hodin s Klárou Moravcovou - téma teorie i praxe GUN. Seznamte se s nimi a vnímejte jejich zařazení do jógové lekce. 

Lekce jógy pro tři guny - tamas, radžas a sattva

Tři guny – tamas, radžas a sattva – jsou obsažené v jednom ze dvou základních principů sánkhjové filozofie, v prakrti. Guna znamená nit či vlákno. Stejně jako je lano skroucené z mnoha jednotlivých vláken, jsou všechny jevy světa utkané z různých nití – gun.

  • Tamas je kvalitou pasivní, blokující či negativní. Snaží se uchovávat dřívější činnost. Je pro ni typické pološero, vášeň a zmatečný neklid. Je také kvalitou tmy, necitlivosti a smrti – nižší materiální síla, která strhává k nevědomosti a připoutanosti.
  • Radžas je aktivní, stimulující a pozitivní, uvádí do pohybu změnu a narušuje starou rovnováhu. Je přechodovou vitální silou, které chybí stálost a důslednost. Vzbuzuje citové výkyvy náklonnosti a odporu, strachu i touhy.
  • Sattva je neutrální kvalitou. Uvádí do harmonie pozitivní a negativní síly, nad nimiž dohlíží a které pozoruje. Je také kvalitou světla, lásky a života – je to vyšší duchovní síla, která v sobě ukrývá vývoj vědomí.

Jejich vzájemná rovnováha je základem veškeré pozorované empirické reality. Guny jsou smíchané dohromady a nelze je oddělit, ačkoliv mají zcela rozdílné vlastnosti.

Jógová lekce vychází z výše zmíněných gun. Stejně jako se vždy jedna guna překlenuje do druhé, tak každá pozice přechází do té další. Tamas se přelévá do radžasu, radžas do sattvy a sattva zpět do tamasu.

Sled pozic a sekvencí se od tradičně přijímaných struktur jógy liší. Věřím ale, že vás inspiruje a pomůže nahlédnout na vlastní praxi trochu jinak. Cílem této sestavy není přejít rychle z jedné pozice do druhé, ale nechat tělo, aby samo plynulo. Pokud si vaše tělo bude v radžasu žádat přidání nebo ubrání nějaké pozice, popřípadě se jakýmkoli způsobem bude chtít hýbat, dopřejte mu to.

Rezervace v rozvrhu lekcí - vstup možné čerpat z permanentky, členství a jednotlivý vstup.

  • autorka: Klára Moravcová
  • IG:@claryyoga
  • foto: Simona Nevřalová, IG:@sim_nev

Objednat předplatné