středa 29. 11. 2023
Každou první sobotu v měsíci Vám přinášíme tipy na udržení si pevného zdraví! Každý měsíc má své specifické potřeby, rizika a je vhodný pro něco jiného. Respektováním svých biologických hodin můžete docílit pevnějšího zdraví a zdravé úrovně energie.
Zima je obdobím zvýšeného ukládání tuku a tvorby zásob v těle, proto se také v zimních měsících často zakulacujeme. Organismus trpí nedostatkem slunce a čerpá ze zásob. V mnoha knihách se doporučuje, že právě v zimním období je vhodné konzumovat maso (ryby), které doplní ztracenou energii z nedostatku slunečního svitu.
V zimě touží organismus po spánku a odpočinku. Dopřejte mu ho. Mírný pohyb jako jóga je naprosto vhodným prostředkem pro mírnou aktivitu s cílem harmonizovat energetický potenciál těla. V lednu je podle tradiční čínské medicíny nutné posilovat močový měchýř. Cvičením powerjógy jej dokážeme dobře aktivovat a vyčistit ho, stejně jako celou vylučovací soustavu.
Je vhodné pít dostatek vody, která působí na čištění vylučovacího ústrojí. Bylo by příjemné vyloučit ze stravy alkohol, nadměrné solení, jídla s vysokým obsahem cukru a škrobu, kyselá jídla a některé druhy ovoce.
Zázvorový, fenyklový, mátový a anýzový čaj je výborným společníkem zimního období, stejně jako teplo. Vytvořte si jej doma, sviťte svíčkami a vzájemně se zahřívejte. I zvířata (zejména kočky) dokážou doplnit teplo a navíc odfiltrovat nemoci, které by na vás mohly útočit. Zimní období není vhodné k velkým změnám. Je to doba stagnace, organismus jede ze svých rezerv a většinou se novoroční sliby nedaří zdárně plnit. Počkejte ještě chvíli, až bude příroda nakloněna změnám. Nyní se připravujte, pravidelně cvičte, jezte kvalitně a odpočívejte.
Na jaře do toho můžete udeřit.
V lednu je třeba posilovat močový měchýř, který slouží k zadržování moči a následnému vypuzení močovou trubicí ven.
Vrchol biologických hodin je od 15 do 17 hodin. Jedná se o nejdelší meridián v těle. Začíná ve vnitřním koutku oka, táhne se přes temeno hlavy, záda, zadní stranou nohy a končí na vnější straně malíku.
Posaďte se s nohama před sebou. S nádechem se předkloňte a uchopte shora za prsty chodidel. S nádechem zvedněte hrudník a protlačte hrudní kost vpřed. Hlavu mírně pozvedněte a zakloňte. (Pozor, hlava nesmí spadnout dozadu, je stále vytažená!)