BLESKOVĚ
Zdraví 16. 11. 2023 PDF Tisk

Léčivá síla kaštanů

Jen co na podzim začaly padat kaštany, babička nám vždy jeden strčila do kapsy. Říkala pro zdraví a pro štěstí. My jsme z nich vyráběly různé postavičky, zvířátka a později podzimní dekorace. Máte-li již svůj kaštanový věnec hotový, můžete sami na sobě vyzkoušet i jejich léčivou sílu.

Léčivá síla kaštanů

Lidové léčitelky, babky kořenářky lidem radily, že pokud přes zimu nechtějí dostat chřipku, angínu nebo se trápit nějakým závažnějším nachlazením, aby do prvního jarního dne spaly s kaštany pod polštářem. A nejen to, kaštany prý také dokážou předcházet bolestem zad, hlavy, zánětu močových cest nebo problémům s lymfatickým systémem.

Nasbírejte zralé kaštany v parku, u cesty (nikdy ne na hřbitově), napočítejte tolik kaštanů, kolik je vám let plus jeden, vložte do plátěného pytlíku (nepoužívejte igelitový) a dejte pod polštář. Během podzimu a zimy budou pod Vaším polštářem vysychat, a tedy uvolňovat energii, z Vašeho těla budou naopak zpětně nasávat škodliviny. Tento pytlík kaštanů musí být jen Váš, nepůjčujte ho ani dětem ani partnerovi.

Kaštany můžete nosit i po kapsách chrání před nachlazením, bolestmi kolen a kyčlí. Působí proti neplodnosti (tři kaštany v kapse nebo kabelce mají mít ženy, které se pokouší otěhotnět).

Kaštan v kapse nás nutí si s ním pohrávat, různě mačkat. Tímto způsobem procvičujete jemnou motoriku a udržujete ruce v kondici. Je to výborná pomůcka proti revmatismu nebo syndromu karpálního tunelu. Zároveň působí jako protistresová pomůcka, žmoulání, převalování v dlani, hlazení hladké hnědé slupky je samo o sobě uklidňující.

Léčivé účinky

Kaštany (plody jírovce maďalu) jsou jednou z nejlepších léčivých rostlin na cévy. Pomohou Vám při léčbě hemoroidů, zánětů žil, na křečové žíly, lámavost cév, bércové vředy, sklerotizaci cév. Používajíse také při nedostatečném periferním prokrvování. Zlepšují i prokrvení orgánů. Mají protizánětlivé účinky. Při vnějším použití se hodí do mastí proti revma a křečovým žilám. Často se přidávají do různých mastí a masážních emulzí. Z květů i plodů se vyrábí tinktura nebo se pijí jako čaj.

Čaj z listů nebo květů

1-2 čajové lžičky listů nebo květů přelijeme šálkem vroucí vody, několik minut necháme odstát a přecedíme. Pijeme až 3 šálky denně po malých doušcích. Čaj z listů je dobrý proti průjmům, na oteklé nohy, křečové žíly, při bolestech končetin, ale také při kašli. Květy se častěji užívají při kašli, zahlenění plic, opět při křečových žilách a pomáhá také ke zpevnění tkání.

Kontraindikace – čaje jsou mírně toxické, nejsou vhodné pro děti a těhotné ženy, léčbu kaštanovou tinkturou omezte na 2 měsíce.

 

Jedlé kaštany

Pokud si koupíte jedlé kaštany na trhu, zpracujte je co nejdříve, neboť rychle vysychají. Nařízněte je na vypouklé straně do kříže, řez přibližně 2 cm dlouhý, 2-3 mm hluboký. Rozložte na plech vyložený pečícím papírem, vložte do vyhřáté trouby a pečte přibližně 15 minut na 200 stupňů. Že jsou hotové poznáte podle otevřené slupky, vnitřek by měl být voňavý a měkký. Po vyndání je nechte trochu vychladnout, ale ještě teplé oloupejte, a to nejen skořápku, ale také hnědou slupku pod ní (studené kaštany budou mít slupku tvrdou a již nepůjde dolů).

Jíst je můžete jen tak, nebo je použijte jako surovinu pro různé recepty muffiny, krémovoukaštanovou polévku, kaštanové pyré nebo jako nádivku do masa.  

 

Objednat předplatné