Roční období 06. 05. 2017 PDF Tisk

Květnové tipy pro zdraví

Květen je přelomový měsíc. Teploty začínají pozvolna stoupat a směřují k létu. Ve stravování je konec se zahříváním, strava nás musí začít ochlazovat. Příroda to vyřešila důmyslně...

Květnové tipy pro zdraví

Ve své přirozené kráse nám servíruje velké množství ovoce a zeleniny. Právě ovoce a zelenina sklizená v letním období přirozeně ochlazuje a obsahuje velké množství vitamínů a minerálů. Takže je na čase si ji opravdu dostatečně zařadit do jídelníčku.

V květnu jídelníček oživí jarní saláty, nové brambory a chřest. Zeleninu už můžete začít jednoduše upravovat, lehce blanšírovat nebo použít ve formě salátů. Ke snídani si užívejte jarní zeleniny ve formě pomazánek, výborná je například z tvarohu, červené řepy a řeřichy. Experimentujte. Každá zelenina se dá jednoduše využít, záleží jen na Vaší osobní alchymii. Tak experimentujte a riskujte i v kuchyni. Někdy se trocha experimentů vyplatí, není potřeba se v životě nudit a v kuchyni už vůbec ne. Jídlem se k vám dostává veškerá energie kuchaře. Proto vařte s láskou.

Květen je ve znamení srdce, tak se usmívejte a mějte rádi sami sebe i to se dá naučit, i když pozvolna. Ale tahle láska je jediná, která Vám zůstane věrná a vaše srdce ji ocení. Trénujte lásku k sobě, až pak jí ventilujte do okolí. Srdce je důležitý orgán, šetřete ho. Relaxujte. Při mírných srdečních potížích se dají využít i bylinky. Například srdečník obecný pomáhá především při úzkostech, které zapříčiní bušení srdce či vynechání tepu. Často se přidává do směsí s kozlíkem, hlohem a mučenkou. Bylinky si neordinujte nikdy sami, vždy konzultujte jejich užití s lékařem.

A protože srdce nejvíce ocení sebelásku, tak je na čase si více věřit! Pokud Vás trápí pár kilo na více, nelamentujte a bojujte. Je na čase se cítit lépe. Květen je měsíc lásky, učte se mít rádi sami sebe, teprve pak láska pronikne dál a tam kam chcete.

V květnu je podle čínské medicíny třeba věnovat pozornost srdci. Bez srdce nebudeme žít a tak by bylo vhodné se věnovat péči, která bude jeho činnost zvelebovat a šetřit. Vhodným cvičením je jóga, která je k celému organismu mírumilovná. Srdce zajišťuje oběh krve svými stahy a prokrvuje organismus. Nasává krev do předsíní a vytlačuje z pravé komory neokysličenou krev do plicní tepny a z levé komory okysličenou krev do aorty.

Meridián srdce má klesající energii (jin). Vede z hrudníku do rukou. Začíná v podpažní jamce a končí na spoud malíku a u prsteníku.

Pozice pro posílení: Motýlek

 

  • Autor: Jana Altnerová
  • zdroj fotky: Shutterstock.com

Objednat předplatné