Technika cvičení 20. 06. 2023 PDF Tisk

Kvantita vs. kvalita jógové praxe – co je důležité a proč?

Proč se tedy i v józe stává, že kvalita střídá kvantitu? Tlačíme se mnohdy do pozic, které nám až tak dobře nedělají, či srovnáváme se s ostatními? To je ovšem opak jógy...

Kvantita vs. kvalita jógové praxe – co je důležité a proč?

V józe nacházíme sami sebe, prožitek spočinutí a hluboké nadechnutí zevnitř. Kvalitu prožitku, kterou v jiných úkonech nenacházíme. Kvalitou prožitku se rozumí opravdový nádech tady a teď.

Proč se tedy i v józe stává, že kvalita střídá kvantitu? Tlačíme se mnohdy do pozic, které nám až tak dobře nedělají, či srovnáváme se s ostatními? To je ovšem opak jógy.

Kvalita jógového dechu je o klidu, zrovna tak jógová praxe je klid, rutina a vytrvalost. Mnohdy zjistíme, že právě ta kvalita je prožitkem hodnotné, klidné a plynulé jógové praxe v domácím prostředí zrovna tak jako v ášramu. Klid, který vychází z osobní praxe, je jógou. Klid, který vychází z učitele, je jógou. Propojenost a jednota je jóga.

Mnohdy je nezbytné volit. Kvantitou se poté stává výběr z mnoha studií a prostředí, kterých je v dnešní době nespočet. Pokud chceme mezi kvantitou hledat kvalitu, je nejlepší volbou nechat projevit zákon rezonance a otevřít se nejlepší možnosti pro shledání se s učitelem. Ten přichází, je-li žák připraven. Můžeme se inspirovat tipy od přátel, hledat po internetu a sledovat vzdělávací videa, články.

Pokud hledáme hlubší témata a fyzická praxe je pro nás jakousi bránou k niternějším schématům, pak budeme muset hledat poněkud důkladněji. Celý koloběh hledání, studování a posunování se v rámci jógové praxe nás ke kvalitě jako takové přivádí zcela přirozeně. Tak jak z počátku hledáme venku, lekce, učitele, studium, guru, jezdíme po světě a sbíráme všemožné prožitky, zkušenosti a útržky, přichází moment, kdy se kvalita rodí sama zevnitř. Nejlepším učitelem klidu a míru je vlastní vnitřní guru, který je schopen nejen stát se sobě učitelem, ale přednášet a sdílet i s dalšími. V ten moment vzniká kvalitní prožitek hlubinné jógové praxe. Bez ohledu na to, zda praxe jednotlivce probíhá formou sdílení v prostoru či pouze pod vedením učitele. Všechno plyne v klidu, míru a kvalitně.

Kvantita by mohla být chápána jako přemíra stylů jógy, studií praskajících ve švech, jógového vybavení, doplňků, pobytů a jiné. Jak si z této masy vybírat kvalitu? V dnešních dnech se rodí mnoho jógových učitelů ze základních kurzů, hloubka praxe a léta zkušeností mizí.

Kvalita přichází v prožitku, zdravý rozum a intuice nám vždy radí dobře. Vycítíme, zda s námi lektor rezonuje. Většinou můžeme podle jeho energie vycítit, kde je míra jeho zkušeností a hloubka moudrosti. Často dáváme na doporučení, vysoká cena či osvědčená studia nejsou ovšem vždy zárukou. V dnešní době internetu je „snadné“ nalézt to pravé. Možná přemíra všeho nás zahlcuje, zároveň nám dopřává svobodu volby a výběru. V dřívějších dobách nám nezbývalo než jezdit za spirituálním učením a kvalitní jógou do zahraničí. V dnešní době se vrací jednotlivci, kteří mají co předat z toho, co se naučili v dálkách, a tím se možnosti rozšiřují.

Zárukou udržení kvality je samostudium, vzdělávání se, čtení knih, vyhledávání přednášek, kvalitní inspirace, cestování, výstupy z komfortních zón. To vše nám rozšiřuje přehled a na základě toho můžeme lépe volit. Jógová praxe tak jako život má různé fáze. V určitých životních momentech je součástí praxe fáze hledání, sbírání, nasávání, fáze zkušenostní, balanční, zrající, předávací, také fáze trvalá. Kdy guru hledí tváří v tvář guru, učitel učiteli. A tam vzniká pravý prostor pro kvalitu. Hloubka, respekt, úcta, moudrost a láska. Guru, který je stále přítomný, guru, který je vnitřkem i vnějškem.

 

  • autor: Kateřina Kostková
  • @kace.yogaforlife
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné