BLESKOVĚ
Kundaliní jóga 23. 07. 2018 PDF Tisk

Kundaliní jóga pro život

Představit v článku technologii kundaliní jógy je pro mne vždy velikou výzvou. Často nevím, kde a jak začít, protože ona se musí cítit a prožít. Popíši vám ji tedy ze svých vlastních pocitů, co se dělo se mnou a jak ji po několika letech praktikování vnímám.

Kundaliní jóga pro život

Vzpomínám na svoji první lekci kundaliní jógy cca před sedmi lety. Hned na začátku lekce, která začínala recitací manter, jsem si v duchu říkala, kde že jsem se to ocitla. Cvičení, které pak následovalo, bylo podobné. Hodně jsme cvičili s rukama a ty pekelně bolely ještě další čtyři dny. Přežít závěrečnou meditaci byl pro mne docela horor, protože sedět v klidu a jen tak něco recitovat bylo pro moji mysl i tělo naprosto nepředstavitelné. Avšak to, jak jsem se cítila po jejím skončení, bylo nějakým způsobem JINÉ.

Zimní nevlídné počasí, ze kterého jsem byla skleslá na mysli i na duchu, mi najednou bylo fuk. Cítila jsem se ve svém těle velmi dobře, vnímala jsem úplně obyčejnou radost jen tak. Bylo to zvláštní a velmi příjemné. Intuice mi hned říkala, že jsem objevila něco mimořádného, něco, co jsem hledala již dlouhá léta, a tak jsem se jí začala věnovat a šířit dál, aby si onen pocit radosti mohl v sobě najít každý.

Důvod, proč se člověk na konci lekce cítí takto dobře, je jednoduchý. Kundaliní jóga během jedné lekce propojí naše tělo, mysl i duši, najednou jsme celiství, sjednocení. Nejde jen o vyplavení endorfinů z fyzického cvičení, to nám vydrží jen chvilku. Pro trvale udržitelný život ve zdraví, radosti i hojnosti je potřeba o každou naši složku pečovat a dát jí to, co potřebuje. Fyzickým cvičením – krijí – nasytíme své tělo, mysl se zklidní a vyčistí pomocí meditace a duše se zaraduje díky mantrám. A všechny tyto složky najdete na lekcích kundaliní jógy.

Techniky, se kterými se v kundaliní józe setkáte, vám mohou být povědomé z jiných jóg, ale zde je propojíme v rámci přesně daných sestav, pránájámy i meditací. Každá jednotlivá sestava – krija i meditace, má své specifické účinky a vy si je můžete vybrat dle své aktuální potřeby. Osloví vás zdraví, posílení jednotlivých orgánů, uvolnění stresu, krása, intuice, ženství nebo třeba peníze? Z každé oblasti najdete velkou spoustu sestav a meditací, které můžete použít. A věřte, že jich je ještě velká spousta, láska, partnerství… Ať si zvolíte kteroukoli, vždy budete pracovat na harmonizaci a čištění všech čaker, jemněhmotných a energetických těl, energetických kanálů v těle. Budete posilovat svůj nervový systém, ladit celé své bytí. Jak jsem si sama vyzkoušela, tak názvy sestav slouží hlavně pro naši lepší orientaci, ale jejich účinky jsou mnohem, mnohem širší a vždy vás každá sestava i meditace provede právě tou oblastí, která je pro vás v danou chvíli prioritní a potřebná.

Pokud patříte k lidem, kteří chtějí hmatatelné a rychlé výsledky, pak jste našli zdroj. Kundaliní jóga je ve svých účincích velmi rychlá, jediné, co musíte udělat, je praktikovat, nejlépe denně, a dodržovat pár jejích pravidel. Kundaliní jóga je technologie s velkou silou. Tato síla vás může vyživovat, pomáhat vám nebo vám přistřihnout křidýlka. Záleží, jak se budete chovat a zda pustíte do celého procesu své ego, nebo zůstanete v srdci a s pokorou. Vždy, když jsem se setkala s „problémem“, VŽDY se jednalo o problém konkrétního člověka, který si začal dělat věci po svém.

Nechci vám zde slibovat, že duchovní cesta a duchovní rozvoj je vždy cesta růžovou zahradou. Rozhodně se připravte, že na vás vykouknou vaše stíny, tělo i emoce se budou čistit, ale to je právě ono. To je ten způsob, kdy můžeme vnímat a cítit veliké změny, je to jako projít hlubokým lesem na sluncem zalitou louku. I v hlubokém lese je život a je krásný, jen nám někdy brání náš strach, staré vzorce a předsudky tuto krásu vidět, poznat, uznat, užít si ji, přijmout a nechat být. Miluji kundaliní jógu právě pro její hloubku a opravdovost. Mnohokrát mi nastavila zrcadlo, a jistě ještě nastaví, ale zároveň nabídla řešení a cestu dál. Kdykoliv se mi vynořily různé všetečné otázky, vždy jsem díky ní našla odpovědi. Jediné, kdy nefunguje, je, když ji neděláte.

Vím, že v současném světě jsme všichni velmi zaměstnaní a najít si denně 15 nebo 30 minut jen pro sebe je velká výzva. Najděte si chvilku času pro sebe a uvidíte, jak vám bude dobře. Až ji vyzkoušíte, jistě mi dáte za pravdu, že psát o kundaliní józe jsou jen slova…, ona se musí zažít.

 

Objednat předplatné