Kundaliní jóga pro život

23. 07. 2018


Představit v článku technologii kundaliní jógy je pro mne vždy velikou výzvou. Často nevím, kde a jak začít, protože ona se musí cítit a prožít. Popíši vám ji tedy ze svých vlastních pocitů, co se dělo se mnou a jak ji po několika letech praktikování vnímám.

Vzpomínám na svoji první lekci kundaliní jógy cca před sedmi lety. Hned na začátku lekce, která začínala recitací manter, jsem si v duchu říkala, kde že jsem se to ocitla. Cvičení, které pak následovalo, bylo podobné. Hodně jsme cvičili s rukama a ty pekelně bolely ještě další čtyři dny. Přežít závěrečnou meditaci byl pro mne docela horor, protože sedět v klidu a jen tak něco recitovat bylo pro moji mysl i tělo naprosto nepředstavitelné. Avšak to, jak jsem se cítila po jejím skončení, bylo nějakým způsobem JINÉ.

Zimní nevlídné počasí, ze kterého jsem byla skleslá na mysli i na duchu, mi najednou bylo fuk. Cítila jsem se ve svém těle velmi dobře, vnímala jsem úplně obyčejnou radost jen tak. Bylo to zvláštní a velmi příjemné. Intuice mi hned říkala, že jsem objevila něco mimořádného, něco, co jsem hledala již dlouhá léta, a tak jsem se jí začala věnovat a šířit dál, aby si onen pocit radosti mohl v sobě najít každý.

Důvod, proč se člověk na konci lekce cítí takto dobře, je jednoduchý. Kundaliní jóga během jedné lekce propojí naše tělo, mysl i duši, najednou jsme celiství, sjednocení. Nejde jen o vyplavení endorfinů z fyzického cvičení, to nám vydrží jen chvilku. Pro trvale udržitelný život ve zdraví, radosti i hojnosti je potřeba o každou naši složku pečovat a dát jí to, co potřebuje. Fyzickým cvičením – krijí – nasytíme své tělo, mysl se zklidní a vyčistí pomocí meditace a duše se zaraduje díky mantrám. A všechny tyto složky najdete na lekcích kundaliní jógy.

Techniky, se kterými se v kundaliní józe setkáte, vám mohou být povědomé z jiných jóg, ale zde je propojíme v rámci přesně daných sestav, pránájámy i meditací. Každá jednotlivá sestava – krija i meditace, má své specifické účinky a vy si je můžete vybrat dle své aktuální potřeby. Osloví vás zdraví, posílení jednotlivých orgánů, uvolnění stresu, krása, intuice, ženství nebo třeba peníze? Z každé oblasti najdete velkou spoustu sestav a meditací, které můžete použít. A věřte, že jich je ještě velká spousta, láska, partnerství… Ať si zvolíte kteroukoli, vždy budete pracovat na harmonizaci a čištění všech čaker, jemněhmotných a energetických těl, energetických kanálů v těle. Budete posilovat svůj nervový systém, ladit celé své bytí. Jak jsem si sama vyzkoušela, tak názvy sestav slouží hlavně pro naši lepší orientaci, ale jejich účinky jsou mnohem, mnohem širší a vždy vás každá sestava i meditace provede právě tou oblastí, která je pro vás v danou chvíli prioritní a potřebná.

Pokud patříte k lidem, kteří chtějí hmatatelné a rychlé výsledky, pak jste našli zdroj. Kundaliní jóga je ve svých účincích velmi rychlá, jediné, co musíte udělat, je praktikovat, nejlépe denně, a dodržovat pár jejích pravidel. Kundaliní jóga je technologie s velkou silou. Tato síla vás může vyživovat, pomáhat vám nebo vám přistřihnout křidýlka. Záleží, jak se budete chovat a zda pustíte do celého procesu své ego, nebo zůstanete v srdci a s pokorou. Vždy, když jsem se setkala s „problémem“, VŽDY se jednalo o problém konkrétního člověka, který si začal dělat věci po svém.

Nechci vám zde slibovat, že duchovní cesta a duchovní rozvoj je vždy cesta růžovou zahradou. Rozhodně se připravte, že na vás vykouknou vaše stíny, tělo i emoce se budou čistit, ale to je právě ono. To je ten způsob, kdy můžeme vnímat a cítit veliké změny, je to jako projít hlubokým lesem na sluncem zalitou louku. I v hlubokém lese je život a je krásný, jen nám někdy brání náš strach, staré vzorce a předsudky tuto krásu vidět, poznat, uznat, užít si ji, přijmout a nechat být. Miluji kundaliní jógu právě pro její hloubku a opravdovost. Mnohokrát mi nastavila zrcadlo, a jistě ještě nastaví, ale zároveň nabídla řešení a cestu dál. Kdykoliv se mi vynořily různé všetečné otázky, vždy jsem díky ní našla odpovědi. Jediné, kdy nefunguje, je, když ji neděláte.

Vím, že v současném světě jsme všichni velmi zaměstnaní a najít si denně 15 nebo 30 minut jen pro sebe je velká výzva. Najděte si chvilku času pro sebe a uvidíte, jak vám bude dobře. Až ji vyzkoušíte, jistě mi dáte za pravdu, že psát o kundaliní józe jsou jen slova…, ona se musí zažít.

 


Jóga Dnes Konference
Energy Studio jd
JógaMarket