BLESKOVĚ
Kundaliní jóga 06. 08. 2018 PDF Tisk

Kundaliní jóga pro zdraví

Jak jsem psala ve svém úvodním článku, kundaliní jóga v sobě obsahuje spoustu specifických „oddělení.“ Jedním z nich je zdraví. Propojení těla, mysli i duše se téměř ihned odrazí v našem pocitu klidu a radosti. Uvolněním stresu, ke kterému během cvičení dochází je jen začátek, ale velmi podstatný.

Kundaliní jóga pro zdraví

Stres v jakékoliv podobě blokuje v našem těle přirozený tok energie, naši mysl nevyjímaje. Proto ve stresu nejsme schopni spojit se s naší intuicí, nevidíme informace, které máme přímo před očima, necítíme, co se děje s naším tělem, jaké k nám vysílá signály, a proto si velmi často nevědomky ubližujeme.

Tzv. prvotní stres je ještě další odstín stresu. Jde o malý, avšak plíživý a dlouho trvajíc stres. Například si vezmete hypotéku a najednou si můžete způsobit právě tento prvotní stres na několik desítek let. Příkladů může být velká spousta, strach o práci, o děti, partnery. Je to stres často spojený s pocitem strachu či obav. Tento dlouhodobý stres je pro naše tělo velmi nebezpečný.

Každý máme vlastní zkušenosti se stresem, někdo říká, že jej potřebuje, aby podal požadovaný výkon, druhý si jeho existenci není ochoten připustit, další na to již přišli a pravidelně jej uvolňují.

Každopádně současný způsob života je velmi stresující kvůli rychlosti, ve které se pohybujeme nebo se snažíme pohybovat, i požadavkům, které na sebe klademe. Tempo západního světa rozhodně nepatří ke zdravému a v našich tělech i v mysli je to velmi znát. O stresu se často mluví, ale jen velmi málo se s ním opravdu něco dělá. Když vám řeknu, že je velmi důležité, abyste minimálně 10 minut denně relaxovali, tak mi spousta z vás řekne, že na to nemá čas. Tento čas je ale pro každého z nás až životně důležitý, a to obzvláště pro ženy. Ženská krása, záře, intuice i zdraví je přímo spojená s denní meditací, relaxací i cvičením. Zaveďte do svého pracovního dne 10 minut relaxace a uvidíte, jak se vám bude během několika dní mnohem lépe pracovat. Budete svěžejší, vědomější, vaše emoce budou mnohem stálejší a klidnější.

Kundaliní jóga je poklad, který umí velmi cíleně uvolňovat stres, posilovat jednotlivé tělesné orgány a zlepšit jejich fungování, disponuje silnými meditacemi, které mají léčivé účinky, je toho spousta.

Osobně miluji tzv. „ženské“ oddělení, kde nám byly předané sestavy a meditace jen pro ženy. Jejich účinky jsou naprosto unikátní. Ženy si mohou vybrat ze sestav pro zdraví, krásu, na pomoc při menstruačních problémech, harmonizovat hormonální systém i své emoce. Díky cvičení může žena najít spojení se svojí intuicí a ženskou podstatou. Meditace, které jsou ženám nápomocné při změnách nefunkčních vzorců nebo posilující léčivou energii a další poklady. Ženské oddělení je okouzlující, tak jako ženy samotné.

Muži se mohou ponořit do všech ostatních pokladů, kterých je rozhodně mnohem více J. To prostě jen ženy potřebují zvláštní péči, kterou ale ve výsledku muži velmi ocení, protože život vedle vyladěné ženy je přímo ráj….

Oblast léčení je v kundaliní józe hodně zastoupena nejen konkrétními sestavami nebo meditacemi, ale dochází k němu tak nějak přirozeně, když kundaliní jógu praktikujete. Díky cvičení i meditacím, zejména pránájámám, se čistí naše tělo na fyzické i psychické úrovni, uvolňují se usazeniny z těla, uvolňuje se zablokovaná energie, čistí se naše podvědomí, a tím se zklidňuje mysl. Zdraví se nedá koupit, ale můžeme na něm vědomě pracovat, chránit si ho i posilovat.

Starší generace mají často pocit, že již nemohou své poničené zdraví nikterak zachránit. Jedná se o velký omyl. Zdraví můžeme vylepšit kdykoliv, jen je potřeba věci dělat, změnit, rozhodnout se, pak nám i naše tělo jde s radostí naproti. Sama jsem velmi překvapená, když vidím, jaké krásné výsledky pozorují po několika týdnech dámy, kterým je více než 60 let. Jak jim udělá dobře jen to, že se naučí správně dýchat, že si dovolí uvolnit se, relaxovat a trochu se protáhnout.

Kundaliní jóga má jednu velkou výhodu. Všechny pozice se dají upravit tak, aby je zvládl téměř každý. Nemůžete sedět na zemi, vezměte si stoličku nebo židli, neohnete se až na zem, ohněte se tam, kam můžete. Máte bolavá kolena, podložte se nebo si jednoduše nohy natáhněte. Vždy se dá najít varianta, abyste mohli cvik zvládnout, a tím i získali efekt ze cvičení. Pokud vydržíte, postupně se vaše tělo bude uvolňovat, posilovat a přivykat si na cvičení a pozice. Po pár týdnech nebo měsících najednou budete sami překvapeni, co všechno zvládnete. Jde jen o jedno – VYDRŽET.

Opravdu hmatatelných výsledků dosáhnete, pokud budete cvičit pravidelně. Vyberte si jednu sestavu a meditaci a vydržte je cvičit 40 dní po sobě. Uvidíte, a hlavně ucítíte, co se změnilo. Věřte, že to stojí za to. 40denní cyklus je důležitý, abychom změnili svůj návyk. Vybrané cvičení ve vás přenastaví to, co není funkční, a vymění za nové. Toto nové pak máte již napořád.

 

Objednat předplatné