BLESKOVĚ
Kundaliní jóga 21. 05. 2018 PDF Tisk

Kundaliní jóga, cesta ke stálému klidu…

Znáte to sami. Strachy a neklid, kterými je člověk sem tam svazován, nejsou nic pro dobro našeho žití. Od nich by se náš život neměl odvíjet. Bohužel tomu ne vždy tak je a strach, který cítíme, nás dost často odvádí od všeho, co je pro nás dobré...

Kundaliní jóga, cesta ke stálému klidu…

Strach. Zábrana klidnému žití. Strach má velký dar zasáhnout nejhlubší část naší fantazie a vytáhnout tak každý možný nepříjemný scénář toho, co by se asi mohlo stát. Tím, že si tento strach dost často připouštíme, dáváme mu svolení, aby nás paralyzoval. Potřebujeme nalézt nebo znovunalézt svůj vnitřní klid, abychom se cítili dobře. S tím nám může pomoci kundaliní jóga. Ta dost intenzivně pracuje s meditací. Meditace, jako taková, kultivuje náš vnitřní prostor, a my tak objevíme mír, který v nás je, jen jsme ho někam potlačili. Díky kundaliní józe se pak učíme tomu, aby naše tělo mohlo vibrovat na frekvenci míru.

Mír kundaliní

Naše vnitřní povědomí o míru začíná v naší neutrální mysli. Najít neutrální mysl přitom není nic těžkého, stačí zavřít oči a nahlédnout do své mysli. Když se tak stane, je potřeba určit si, co vidíme. Někdo tam vidí prostor, jiný prázdné, černé a jiný nic. Tím, že se do své mysli takto podíváme, otevřeme v ní neutralitu potřebnou pro znovunalezení míru. Nevytváříme náš neutrální prostor ani jeho vlastnosti. Je to všechno samo o sobě. Existuje nezávisle na našich myšlenkách, touhách, záměrech atd. Prostřednictvím pozorné meditace se stává hlubším a dostupnějším.

Pokud se ocitneme v situaci, kdy máme strach, zastře se naše mysl a my nejsme schopni se na danou situaci dívat jasnýma očima. Schopnost strach zneutralizovat je pak kdesi na dovolené, nebo si zprvu strach nechceme ani připustit.

Čelit negativní mysli je velice náročná úloha. Chce to dost odvahy. Jakmile totiž negativita zasáhne vaše tělo, přestanete mít energii na cokoliv, co jste pravidelně dělali. Nezastaví vás seberozumnější důvod, proč nebýt negativní, protože vaše mysl není schopna v ten moment myslet racionálně. Vaše tělo se cítí paralyzované a představa jakéhokoliv pohybu se zdá takřka nemožná. Snažíte se strach racionalizovat, přesto bez většího úspěchu. Snažíte se meditovat, ale do mysli vám neustále vstupují myšlenky strachu, a vy tak neslyšíte vedení svého vyššího vědomí. V praxi to znamená, že ztrácíte klid.

V této situaci zkuste strachu odolat. Rozhodněte se ho neposlechnout a udělejte něco pozitivního, i když v daný okamžik budete mít nejspíš pocit, že to pro vás přínosem nebude. Nebude to jednoduché, možná vás to bude stát pár slz podívat se z očí do očí strachu, když se na to vůbec necítíte.

Lekce kundaliní jógy vás v takový moment může vynést do vyšší vibrace vás samotných. Na této vyšší vibraci získáte přístup k bezpečnému místu, které potřebujete. Kundaliní jóga tento typ prostoru vytváří a díky němu se učíme neutíkat před tím, čeho se bojíme, ale učíme se svůj strach přijmout, protože jsme na bezpečném místě.

Nech se vést

Pokud se pro praxi kundaliní jógy rozhodnete, zvolte si pro začátek dobrého učitele a práci ve skupince. Praxe na vlastní pěst je jistě také nápomocná, posune vás dopředu, ale praxe kundaliní ve skupině lidí je tím pravým ořechovým, co vás šoupne doslova mílovými kroky někam, kde se bát nebudete. Zahojíte všechny své rány. Praxe ve skupince má své výhody i proto, že se ocitnete na stejné vlně s jinými lidmi a víte, že v tom nejste sami. Přinese vám silnější zážitek.

Energie klidu

V našem neutrálním prostoru je přítomnost, jakási univerzální energie, která je pokojná a nedotčená tím, co děláme, jak myslíme nebo co cítíme. Když sami v sobě tuto energii objevíte a uvědomíte si, že existuje nezávisle na vašich rozmarech, myšlenkách a náladách, můžete zažít podstatu energie míru, který jste hledali.

 

  • autor: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné