BLESKOVĚ
Životní styl 29. 06. 2015 PDF Tisk

Krásná jóga pro krásné lidi

Při své poslední cestě do Indie jsem hned na začátku zažila zajímavý okamžik. Kousek od místa, kde jsem se ubytovala, sídlilo luxusní jógové středisko, které se tvářilo, že je všemi směry duchovně na výši.

Krásná jóga pro krásné lidi

Areál centra byl obrovský, nádherně udržovaný – jedna velká kvetoucí zahrada, která byla zavlažovaná několikrát denně. Chatky na zemi, ale také vysoko ve stromech, množství zahradního personálu, jógový pavilón s krásně se linoucí vůní, zapálené svíce, pochodně, pravidla tichosti a poslušnosti. Touto kvetoucí zahradou ctnosti jsem procházela každý den, ale pouze jako tichá pozorovatelská návštěva. Procházela jsem, abych se přes centrum dostala na druhý konec k mostu a dál k oceánu.

Jednoho dne jsem si řekla, že si zjistím nějaké informace a zavítala jsem do jejich honosné recepce. Krásná mladá svěží Evropanka stála za pultem, vedle ní sršela voda z fontány, která byla zasypána čerstvými květinami mnohých barev i vůní, k tomu podmanivé vůně vonných dřev, z dálky se ozývaly mantrové zpěvy právě praktikujících jogínů. Prostě takový malý, nákladný, luxusní jógový ráj. Doptávala jsem se na cenu lekcí a když mi ta milá profesionální žena řekla požadovanou sumu, musela jsem si na malý moment sednout a tak nějak strávit veškerý tento svět okolo. Vzala jsem si proto do ruky svůj deník a zapsala si tyto řádky:

„Nacházím se v luxusním jógovém zařízení. Jsou tady samí krásní lidé. Dělá se tady krásná jóga. Na stole na recepci leží rozečtený magazín Myself. Čekáme tady na taxík, který nás vezme na noční trh. Je úplněk. Všude okolo se konají pújy, ale my jsme jógoví lidé, jdeme nakupovat. Jsme Myself.“

Vlastně se nestalo nic překvapivého, jen mě do očí i do srdce udeřila ta prázdná, mladistvá, krásná okázalost, která byla ve skutečnosti tak prázdná a ztracená. Ať už s jógou začneme z jakéhokoliv důvodu a z kteréhokoli směru, měli bychom vždy vědět, že nikdy nezáleží na vnějších podmínkách, ve kterých jógu praktikujeme, to jediné, co se počítá, je náš vnitřní záměr a míra naší duševní otevřenosti. Konzumovat jde v dnešní době cokoliv – jakákoli myšlenka nebo systém se může proměnit v dogmatickou zlatou klícku nabídky a poptávky. Samozřejmě si můžeme užívat krásné prostředí, krásné vůně, krásná slova, ale s vědomím toho, že jde pouze o hru, do které vstupujeme dobrovolně a s lehkostí ji můžeme také opustit.

Málokdo jde v dnešní době cestou tradičních asketických postupů. Proč taky? My jsme my, naše kultura je odlišná než ta indická. Přicházíme k józe v nové době a s jinými požadavky. Nenechme se ale chytit do pasti konzumu, neklidu a lačnosti. Ctižádostivá jóga krásných lidí krmí naší mysl, naše velké „Self“, nemá ale mnoho potravy pro naši duši a ducha.

Pokud vám někdy někdo řekne, že se dá jóga praktikovat jen za určitých podmínek, jen v určité kondici v jím vymezeném prostoru a čase, zastavte se, počkejte si na noc plnou hvězd, podívejte se nahoru a z plna hrdla se zasmějte!

 

 

Objednat předplatné