BLESKOVĚ
O životě 02. 11. 2012 PDF Tisk

Kombinujte jógu s během

Vytrvalostnímu běhu jsem přišla na chuť již v době studií. Tehdy jsem vnímala, jak mysl unavená ze studijních povinností relaxuje a tělo rozsezené z poslucháren se opět dostává do kondice. V té době b...
Kombinujte jógu s během
Vytrvalostnímu běhu jsem přišla na chuť již v době studií. Tehdy jsem vnímala, jak mysl unavená ze studijních povinností relaxuje a tělo rozsezené z poslucháren se opět dostává do kondice. V té době bylo mým cílem uběhnout co nejrychleji co nejdelší trasu a porovnávala jsem své výkony s ostatními. Často jsem při běhu přepínala své síly a nebylo mi příjemně.
Čas s sebou přináší změny a tím, že jsem do svého života nechala prostoupit jógu, staly se tyto změny ještě intenzivnějšími. Začala jsem vnímat významy dějů kolem sebe a stávala se vnímavější ke svému tělu. Tak jsem objevila i kouzlo přirozeného běhu. Čistou radost z pohybu v přírodě. Tato fyzická aktivita k nám patří, jsme k ní přizpůsobeni a naše tělo ji potřebuje. Malé děti tuto potřebu instinktivně cítí a střídají chůzi s poskakováním a během (pokud je okolí neokřikuje).
Práce pro celé tělo
Při běhu funguje celý pohybový aparát v perfektní součinnosti. Jednotlivé svalové skupiny těla zabírají v rytmickém sledu – paže, ramena, záda, břicho, hýždě i svaly nohou. Velice důležitá je práce šlapek nohou. Všechny svaly klenby, nártu i v okolí kotníku jsou nuceny intenzivně pracovat a to ve správném postavení (jinak se jen stěží odrazíme). Ochablost a svalové disbalance v oblasti šlapek nohou jsou v dnešní době častým problémem a dávají základ ke špatnému postavení kotníků, kolen a následně k problémům s páteří (stavba se buduje vždy odspodu). Během perfektně posílíme svaly šlapek a navracíme jim jejich přirozený tonus.
Čistší plíce, proudící lymfa i promasírované orgány 
Další zásadní přínos běhu spočívá v dýchání. Dech se prohlubuje a zintenzivňuje, a tím se plíce pročišťují i v těch částech, kde má vzduch tendenci stagnovat. Prokysličení a prokrvení celého těla podporuje látkovou výměnu a odvádí metabolity z těla. Tím nám pomáhá navracet acidobazickou rovnováhu. (Překyselení organismu je častým problémem dnešních lidí a silně snižuje imunitu těla.) Náš lymfatický systém běh naprosto miluje. Pumpou pro tok lymfy je pohyb. Při běhu masírujeme lymfatické uzliny v oblasti kloubů, posilujeme lymfatický tok a uvolňujeme stagnace na této úrovni. Také vnitřní orgány se masírují. Neustále poskoky a jemné nárazy je „ protřepávají“ a prokrvují, vyživují a čistí. Tradiční čínská medicína přirovnává oblast pánve ke kalné tůni, kterou je potřeba zvířit a pročistit. Reflexologie vnímá chodidlo jako obraz celého našeho těla. Je poseto reflexními ploškami, které se dopady a pohybem šlapek stimulují a harmonizují tím organismus. Skalní zastánci reflexologie běhají zásadně bosi (např. Julius Pataky).
 V přírodě sami se sebou
Jak je vidět, existuje mnoho dobrých důvodů, proč obout boty a vyběhnout, ale tím nejlepším je jednoduše to, že se ocitneme v přírodě. Opustíme „Faradayovy klece“ našich bytů a kanceláří, kde je proudění energie minimální a necháme na sebe působit Zemi. I kdybychom nakonec pouze kráčeli pohodlným krokem, skutečnost, že dýcháme čistý (více méně) vzduch, před očima máme přírodní hru světel a barev, pod nohama zemi a nad hlavou nebe, nám dodává naši přirozenou a přírodní energii. Jsme alespoň na chvíli sami se svými myšlenkami, sami se sebou – se svým nejlepším, nejbližším přítelem. 
Tipy a rady: 
Správná obuv je základ – vybírejte dobře. Oblékněte se lehce (při chůzi by vám ve stejném oblečení bylo mírně chladno). Běhejte v přírodě, nebo v parku, nejlépe v blízkosti vysokých starých stromů. Nepřepínejte se, ale nepřestávejte běžet. Při únavě přejděte do jemného pomalého joggingu, kdy pracují pouze šlapky nohou, a soustřeďte se na dech. Vnímejte souhru svalů celého těla, běží paže i ramena. Využívejte k dýchání celých plic, soustřeďte se na výdech. Mějte stále stejnou trasu, ideálně 30 – 45 minut. Pozorujte přírodu okolo sebe a radujte se z ní.
Katka Nováková www.omyogastudio.cz 

Objednat předplatné