Konference 29. 05. 2018 PDF Tisk

Šiva – symbol Jóga Dnes konferencí 2018

Otevíráme registraci na JD Konferenci Praha 10. 11. 2018 v Praze! Každý účastník konference dostane plátěnou tašku se symbolem Šivy, který je symbolem letošního ročníku. Jedná se o jedno z nejdůležitějších hinduistických božstev, jemuž v konceptu trimúrti náleží úloha ničitele vesmíru. Ten předtím Brahma stvořil a Višnu udržoval.

Šiva – symbol Jóga Dnes konferencí 2018

Navzdory častým západním představám ale Šiva není hrozivým apokalyptickým bohem, který přichází, aby zničil vše živé. Naopak. V hinduismu totiž není smrt vnímána jako definitivní konec, ale děje se proto, aby mohlo dojít k dalšímu stvoření. Šiva, konkrétně jeho tančící zobrazení, tak představuje změnu, pohyb, vznikání a zanikání – tedy celý koncept života. Šiva sedící se založenýma nohama jako jogín a v ruce držící růženec, což je také jeho nejčastější vyobrazení, pak symbolizuje spojení divoké přírody a klidné mysli.

Kobra kolem krku, s níž bývá Šiva také vyobrazován, znamená smrt, kterou překonal. Bubínek je zdrojem posvátné mantry aum (óm), jíž byl stvořen vesmír. Šiva je také vlastníkem trojzubce značícího, že je pánem tvoření, udržování a ničení – má nad nimi vládu. To všechno dohromady vlastně neznamená nic jiného, než že Šiva pochopil tajemství života spočívajícího v neustálém koloběhu rození a umírání, ve změně, kterou musíme přijmout a akceptovat, abychom nalezli klid.

A právě z těchto důvodů jsme letos Šivu vybrali jako patrona našich JÓGA DNES konferencí. Protože k čemu nás vede jóga? Vede nás k dechu, k nám samým. Učí nás zastavit věčné pohyby mysli, klidnit divokost, která se v nás nachází (vždyť jsme také součástí přírodní říše), a pracovat se sebou tak, abychom životem protančili s nadhledem a hlubokou vnitřní radostí, která je neměnná a nezávislá na tom, co se děje venku.

Pojďte s námi protančit našimi konferencemi za klidem, pohodou a poznáváním sebe sama.

 

Přihlášky a více informací:

Weleda Jóga Dnes konference Luhačovice 4. 8. 2018

Weleda Jóga Dnes konference Praha 10. 11. 2018

 

Kateřina Lukášová

foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné