Žijte jógu blog 08. 01. 2019 PDF Tisk

Kauai, aneb #přírodnískvostyacojesprávně

Pokračujeme s dalším dílem cestovního blogu Václava Krejčíka pro Jóga Dnes… tentokrát z havajského ostrova Kauai.

Kauai, aneb #přírodnískvostyacojesprávně

Na Havaji jsem popáté a poprvé poznávám Garden Island – první a nejstarší havajský ostrov – Kauai.

Výhodné ceny letenek mezi ostrovy dovolují poznávat havajské ostrovy v plné jejich kráse. O Kauai jsem slyšel mnoho, pročetl průvodce a byl inspirován fotkami na Instagramu. Věděl jsem, že je to ostrov plný bujaré vegetace, džungle, oceánu a přírodních nezapomenutelných scenérií útesů a vysokých vrcholků hor s padajícími velkými vodopády. Mnoho těchto scenérií najdete na propagačních fotkách Kauai a také ve známých filmech, protože právě na Kauai se natáčely ty nejznámější „přírodní“ filmy jako Jurassic Park, anebo paradoxně i Piráti z Karibiku (scény na plážích).

Spirit ostrova
Spirit ostrova vyvstává z dechberoucích krás přírody a tradice, kterou si Havajané na Kauai ještě udržují. Možná tím, jak jsou nastaveni apriori proti Americe, ač jsou jejich součástí od roku 1810, vzdorují amerikanismům a svou kulturu si hájí. Na druhou stranu přijímají vše pohodlné, co na Americe je: národní jídlo chipsy, oficiální drink cola a všechny podobné blbosti. Na nejkrásnější pláži a pobřeží Na Pali Coast, v místech, která jsou viditelná jen z lodě nebo helikoptéry, žasnete nad velkými útesy i pohřebním místem krále. Pod pokutou 1000 dolarů můžete vstoupit na tuto pláž, ale určitě si rozmyslíte hněv bohů a prokletí, které by podle báje mohlo následovat. Přesné místo zůstává utajeno, ale oblast známá je. Je to stejné jako na Maui, kde jich bylo v údolí králů pohřbeno mnoho. Ti, co akt vykonali, byli předem odsouzeni k smrti. Byla to pocta ... být do poslední chvíle s ostatky panovníka. Na Maui, když muži přišli zpět, museli skočit z útesu, tedy spáchat sebevraždu, aby nevyzradili místo, kde krále pohřbili. O kousek dál najdete pláž, kam Havajané přinášeli ostatky zemřelých: kosti, řasy, nehty, vlasy, a čekali, až přijdou ty největší vlny (20 feetů), aby ostatky sebraly, a duše tím byla osvobozena. Samozřejmě je to historie, která však v sobě skrývá velkou sílu.

Původní obyvatelé ještě jsou
Je až neskutečné, že od Kauai před několika milióny let oddělená část – ostrov Ni’ihau (Zakázaný ostrov), obývá ještě 86 původních obyvatel, kteří žijí prastarým způsobem života. Je to zakázaný ostrov, o kterém panuje mnoho příběhů a oplývá tajemství. Na ostrov se běžně nedostanete. V současné době ho můžete navštívit helikoptérou, přistát a strávit pár chvil na plážích nebo v safari. Jsou to řízené výlety z Kauai. Lidé tam žijící – původní obyvatelé – mohou odejít, jejich rodiny také, ale zpět se mohou vrátit už pouze na návštěvu. Turisté samozřejmě tento ostrov a výlet např. na safari nebo nádherné pláže (slyšel jsem, nebyl jsem) zajímá … jen se ptám, jestli musí být vše přístupné a nemůže něco být zachováno tak, jak chtějí lidé tam žijící. A ti si určitě turisty nepřejí (ostrov koupila v 1864 Elisabeth Sinclair od krále Kamehameha V. za 10 tisíc dolarů s podmínkou dožití generací původních obyvatel)....

Pokračování blogu na vaclavkrejcik.cz

 

foto: Archiv autora

Objednat předplatné