BLESKOVĚ
Technika cvičení 05. 01. 2021 PDF Tisk

Jógový detox po svátcích – tolik potřebná očista!

Vánoce jsou sice svátky klidu a míru, ale pro naše zažívání znamená toto období mnohdy naprostý opak. Známe to všichni. V závěsu za tím oslavy nového roku. Všude, kam se podíváme, je plno jídla či pití a my se chtě nechtě přistihneme, že jsme toho zkonzumovali víc, než bychom měli. Proto je důležité po svátcích nechat zažívání trochu vydechnout.

Jógový detox po svátcích – tolik potřebná očista!

Čas Vánoc a příchodu nového roku je období plné oslav s našimi blízkými, rodinou a přáteli. Je to však také čas plný dobrého jídla a pití. Pokud si dovolíte víc, než je zdrávo, dopřejte pak také tělu prázdniny na zotavenou.

Nový rok = skvělá příležitost začít
Tělo je neuvěřitelný mechanismus, schopný vydržet a překonat kdeco. Dlouhodobé debužírování se však může projevit nejen na naší váze a psychice, ale celkově na našem zdraví. Je proto třeba nalézt rovnováhu. Vyladit všechny prohřešky, které jsme svému zažívání dovolili. Únava a zpomalené trávení jsou primární známky toho, že něco nefunguje tak, jak má. Zde nastává bod, kdy je potřeba tělu odlehčit. 

Tělo je schopné se samodetoxikovat, ale měli bychom mu sem tam pomoci. Proto je dobré zahrnout do své denní rutiny jógu. Ta pročistí tělo, zklidní mysl a pomůže našemu zažívání pracovat správně.

Očista jógou
Jógová detoxikace není nic striktního. Nenutí vás pít jen zelený čaj a jíst klíčky. Je to tok ásan, kterými se necháme unášet na podložce. Každá z nich totiž podporuje oběhový, trávicí i lymfatický systém a zbaví naše tělo odpadu a škodlivých toxinů. 

Kromě fyzických výhod může jóga poskytnout také duševní očistu. Uklidňující a centrující aspekty jógy jsou nezbytné pro všestranný detox mysli a těla, pomáhají uvolňovat fyzickou, duševní a emoční toxicitu.

S každým nádechem přichází nový okamžik
Jóga je skvělá v tom, že restart s ní spojený je možné navodit kdykoliv a udržet ho po dlouhou dobu. Pránájáma neboli technika dechu doslova znamená rozšíření životní síly nebo životní energie (dech). Jóga vám pomůže zůstat v přítomnosti, pohybovat se vpřed a neohlížet se za tím, co bylo. To už není podstatné. Být tady a teď je jediné, na čem opravdu záleží. 

Výhody, které díky jógové detoxikaci získáte:

 • více energie,
 • hormony v rovnováze,
 • správné trávení,
 • kvalitní spánek,
 • zformovanou postavu,
 • zvýšené libido,
 • vaše kůže i vlasy budou zářit,
 • a nakonec také fajn pocit! :)

A o tom to celé je. Cítit se skvěle. Není to soutěž být lepší než někdo jiný, ale cítit se fajn ve svém vlastním těle.

A jaké ásany vás k tomu dovedou?

 1. Hluboký předklon s nohama široko od sebe – Skvělá pozice pro otevírání stažených hamstringů, umožňující pokles hlavy pod srdce. Tato pozice také zvrátí tah gravitace a podporuje cirkulaci krve v těle. Předklony obecně stlačují břicho a tím masírují orgány v dutině břišní. Zlepšují jejich prokrvení a následně také funkci. Tím se příznivě ovlivní trávení a zrychlí metabolismus.
 2. Pozice židle stranou – Tato pozice doslova „propálí“ vaše dolní končetiny a způsobí, že vaše stehna a zadek budou jako v ohni! Ásana, která podpoří trávení, lehce masíruje ledviny, játra a slezinu, jež stimulují odstraňování toxinů, zatímco vy zpevňujete svaly břicha. Stimuluje srdce, zlepšuje cirkulaci krve, dýchacích cest a lymfatického systému a zmírňuje duševní a fyzickou slabost!
 3. Třínohý pes hledící k zemi – V této variantě psa držíte hlavu pod svým srdcem a nohu zvednutou ve vzduchu. To podporuje tok krve cirkulující celým tělem a také přemisťuje tekutinu do lymfatických uzlin. Pozice může být velmi uklidňující, což může pomoci při mentální detoxikaci a uvolnění stresu, strachu a smutku.
 4. Obrácený trojúhelník – Tato pozice protahuje a otevírá hrudník, plíce, ramena a páteř a zvyšuje tak kapacitu plic. Otáčivý pohyb stimuluje břišní orgány, napomáhá trávení a oběhu, uvolňuje stres a úzkost, dodává energii tělu a mysli.
 5. Kobylka – Pozice posiluje celou zadní stranu těla, otevírá hrudník a podporuje správné držení těla. Tlak na břicho působí příznivě na trávení, které stimuluje uvolnění všeho, co vám již neslouží.
 6. Pluh – Ásana, která posiluje a protahuje svaly zad, vyrovnává páteř a zlepšuje držení těla, stimuluje břišní orgány, vaječníky, močový měchýř a ledviny a zmírňuje trávicí potíže. Zrychluje metabolismus a zpevňuje břišní stěnu.
 7. Stoj na hlavě s podpěrou předloktí – Další pozice, kde je vaše srdce nad hlavou, posiluje celý pohybový aparát a současně zajišťuje účinnější oběh způsobený čerstvým dodáním krve do srdce. Stimuluje štítnou žlázu, což zrychluje metabolismus, stimuluje nervový, trávicí a dýchací systém a účinně uvolňuje toxiny z těla, nemluvě o změně pohledu na život doslova otočením se vzhůru nohama! Tato pozice je obvykle držena 10 dechů nebo déle. Zaměřením na hluboký dech se uvolňuje oxid uhličitý z plic.
 8. Twist vleže – Twist dodává energii a schopnost soustředit se, ale také přináší mentální jasnost, zmírňuje stres a hluboké napětí a detoxikuje celý systém primárně masáží vnitřních orgánů, která povzbuzuje eliminaci toxinů ven z těla. Když uvolníte tento zkrut, čerstvá krev a živiny se vrhnou zpět do zažívacích orgánů, což přispívá k jejich výživě a podpoře.

TIP
Vyzkoušejte jógovou TV Jóga Virtual, kde naleznete 500 videí, které poslouží jako inspirace pro vaši domácí praxi. 
Předplaťte si časopis JÓGA DNES a získejte tím Jóga Virtual zdarma!

 • autorka: Valentina Lebová
 • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné