Jógové rituály pro udržení energie

27. 09. 2016


Vytvořte si svůj ranní jógový rituál, který vám posléze zpříjemní celý den. Budete probuzení, protažení a s jasnou myslí...

Máte ranních 30 minut pro svou každodenní praxi jako zdroj nové energie? Pokud ne, zkuste svůj ranní čas uzpůsobit tomu, že nejdříve 3krát týdně vstanete o 30 minut dříve právě pro podporu energie, kterou jste v letních měsících načerpali. Jakmile si zvyknete na tuto praxi, zkuste rozšířit četnost na 5–7krát. Rituály jsou prostředky, jejichž zabudováním do běžného dne si stanovujete rytmus. Rytmus je přirozený řád vesmírů a pomáhá na cestě sledování svých cílů. Ranní jógové rituály berte jako osobní hygienu, díky níž se vždy budete cítit dobře.

Jógová ásanová praxe

Vezměte gumový míček formátu tenisáku a jednu i druhou nohu promasírujte střídáním tlaku do míčku. V místech, která jsou citlivá, chvíli zůstaňte a působte střídáním tlaků. Promasírujte celé chodidlo a několikrát za sebou zkuste míček uchopit prsty nohou. Propleťte prsty rukou mezi sebou a různými pohyby (meze se nekladou) rozpohybujte ruce. Otevřete ústa, vyplázněte jazyk do hloubky brady a proveďte několik výrazů obličeje.

Přejděte do pozice na čtyřech (pozice kočky) a rozpohybujte záda. Při nádechu záda mírně prohněte a s výdechem je vyhrbte. Zopakujte několikrát za sebou a v dalším provádění snižte trup na předloktí. Provádějte opačné dýchání. Po dokončení se vraťte a svým tělem vyjádřete pohyby kočky – pružnost, variabilnost a volnost. Těmito pohyby uvolníte celé tělo, včetně vnitřních struktur (klouby a vazy). Přejděte do pozice vysokého kliku (prkno) a s výdechem do pozice psa hlavou dolů (střecha). Tyto dvě pozice střídejte v rytmu dýchání a nechte energii proudit.

Ochranná meditace

Posaďte se na paty nebo do zkříženého sedu a vyrovnejte páteř do výšky za korunou hlavy. Uvědomte si dýchání a nechte ho volně plynout a pozorujte ho. Představte si nad svou hlavou slunce, které si vybavte ve všech detailech, které vás napadnou: tvar, barva, síla energie… Nechte paprsky vyzařující ze slunce vstupovat přes korunu hlavy do celého svého těla, jako by postupně jím prostoupily. Prociťujte a vnímejte. Pracujte s touto představou, až si vytvoříte okolo svého těla sluneční ochranný obal. Spojte dlaně před hrudníkem na sebe (namaskara mudra) a zůstaňte tak dlouho, jak vám bude příjemné. 

Po příjemném ranním rozpohybování se nasnídejte a zkuste v klidu vyjít za svými denními povinnostmi. Dokážete-li praxi pravidelně praktikovat 30 dnů, rituály se vám odmění a vaše energie bude stále proudit.

 

Celou jógovou praxí se můžete inspirovat v jógové TV – www.jogavirtual.cz.

 


Jóga Dnes Konference
Energy Studio jd
JógaMarket