BLESKOVĚ
Technika cvičení 13. 09. 2016 PDF Tisk

Jógové rituály

Pravidelnost vytváří nové rituály potřebné pro změnu návyků, postojů i názorů. Jóga nabízí mnoho technik a samotnou ásanovou praxi jako účinný soubor technik, které opakováním pomáhají tvořit novou energii, zlepšují kondici a směřování k cíli.

Jógové rituály

Rozhodnete-li se pro změnu svých návyků, zkuste například ranní praxi jógy.

Sklenice vlažné vody s citrónem

Na lačný žaludek popíjejte vlažnou vodu s vymačkanou šťávou z půlky citrónu. Nastartuje vnitřní oheň agni, pročistí a dezinfikuje vnitřní prostředí těla – zažehne metabolismus pro snídani.

 

Dechová a očistná technika kaphalabhátí (7 minut)

Jedná se o dynamickou zahřívací dechovou techniku, která rozproudí a pročistí krev, nastartuje organismus k aktivitě, což po ránu nebo před praxí jógy potřebujete. Podpoří metabolismus, působí na mozek a jeho činnost, tvorbu tepla v organismu a také na břišní stěnu. Břicho je výborně trénováno, ale také se rychle unaví. Začátečníci mohou začít například s 30 opakováními ve 2 sériích. Pokud již praktikujte, můžete zkusit 3 série po 50 nebo 100 opakováních. Rozhodující pro provádění prudkého výdechu nosem a vtažení břišní stěny dovnitř je kvalita, ne kvantita.

 

Ásanová praxe (13 minut)

Pozdrav slunci je výbornou praxí pro ranní rituál. Proveďte 4–8 kol pozdravu slunci.

 

Meditace (10 minut)

Meditace probouzí mysl k vyšší receptivnosti a zbystření. Otevírá intuici a cestu vnitřního klidu. Po ránu člověk nebývá vystresovaný, a tak meditace pomáhá rozproudit energii. Sice zpomaluje metabolismus, ale současně vylaďuje chutě a potřebu množství jídla. Šetří a obnovuje energii, kterou můžete následně využít v celém dni.

 

Všechny popsané techniky naleznete v JÓGA TV – www.jogavirtual.cz, a můžete tak společně s námi pravidelně praktikovat a tvořit svůj ranní jógový rituál.

 

Objednat předplatné