Jóga Zprávy 14. 11. 2019 PDF Tisk

Jógové protažení před snídaní zlepšuje zdraví

Cvičení je obecně bráno jako správná cesta k udržení zdraví a optimální váhy. Nadváha a obezita jsou spojeny s řadou zdravotních komplikací, jako je diabetes typu 2 a kardiovaskulární onemocnění. Zapojení do fyzických aktivit má mnoho zdravotních výhod a může pomoci při hubnutí.

Jógové protažení před snídaní zlepšuje zdraví

Nová studie nyní ukazuje, že lehké cvičení jako jóga před snídaní má mnoho zdravotních výhod, včetně zvýšené citlivosti na inzulín a účinného hubnutí. Tým vědců z University of Bath ve Velké Británii vypracoval studii zabývající se tím, zda změna načasování cvičení a stravování může pomoci kontrolovat hladinu cukru v krvi.

Zjistili, že lidé, kteří před snídaní cvičí jógu či se věnují lehkému tréninku, spálí dvojnásobné množství tuku než ti, kteří se fyzické aktivitě věnují v jinou denní dobu. Do studie, která byla zveřejněna v časopise The Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism, bylo zahrnuto 30 účastníků, jejichž váha byla lehce nad hranicí normálu.

Tým porovnával výsledky dvou experimentálních skupin. První se věnovala cvičení před jídlem a byla porovnávána s těmi, kteří cvičili až po snídani. V průběhu šestiměsíčního studijního období se vědci soustředili na účinek rozvržení cvičebního režimu v závislosti na tukových zásobách v těle. 

Lepší kontrola hladiny cukru v krvi

Zjistili, že nižší hladina inzulínu během cvičení po celonočním hladovění může vést ke zvýšenému pálení tuků. Tímto způsobem se spotřebovává více tuku ze zásob a tukové tkáně tak slouží jako zdroj energie, a to i během praktikování jógy, která účinně pracuje s naším metabolismem.

Na co ale cvičení na lačno mělo opravdu velký vliv, bylo zdraví. Studie ukázala, že ti, co se fyzické aktivitě věnovali na lačno, lépe reagovali na inzulín. Měli normální hladinu cukru v krvi, což je jeden z atributů trvalého zdraví a prevence diabetu 2. typu a kardiovaskulárních chorob.

„Naše výsledky naznačují, že změna načasování, kdy jíte, ve vztahu k tomu, kdy cvičíte, může přinést hluboké a pozitivní změny na vaše celkové zdraví,“ vysvětlil Dr. Javier Gonzalez z Ministerstva zdravotnictví na University of Bath.

Fyzická aktivita pomáhá zlepšovat celkové zdraví

Fyzická aktivita a cvičení mohou pomoci odvrátit mnoho zdravotních stavů, včetně srdečních chorob, mrtvice a diabetu 2. typu. Americká asociace pro srdce (AHA) doporučuje, aby se lidé věnovali alespoň 150 minut týdně fyzické aktivitě střední zátěže, jako je jóga či lehký běh.

Doporučuje také trávit méně času sezením a věnovat se fyzickým činnostem bez ohledu na to, jak málo času mnoho z nich má. I aktivita intenzity světla může vyrovnat mnoho rizik sedavého životního stylu.

 

  • připravila: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné