Jóga Zprávy 12. 11. 2018 PDF Tisk

Jógové festivaly: Meče, gongové koupele a koncerty v sopce

Nové zážitky, skvělé jídlo a jóga se staly oblíbeným tématem festivalů a oslav.

Jógové festivaly: Meče, gongové koupele a koncerty v sopce

Festivaly už dávno nejsou tím, čím bývaly. Přesunuly se od samotné hudby, piva a jablečného cideru mnohem dál. Dnešní festivaly nabízejí zábavu v podobě oslav jógy, tance goya, učení se technice zápasu se středověkým mečem až po tanec v lávovém tunelu. 

Promotéři se obracejí k aktivitám, které přitahují lidi, aby na svých festivalech měli co možná nejvíce návštěvníků. Důvod je prostý. Dnešní svět nabízí velkou škálu možností a lidé hledají stále nové a nové zkušenosti obohacené přítomností skvělého jídla a samotná hudba je jim zkrátka málo. Chtějí se učit a chtějí poznávat věci více do hloubky.

Festivaly, jako je Camp Wildfire, kladou důraz na dobrodružné sporty a „wellness“ aktivity s DJs jako Norman Jay a Horse Meat Disco, poskytují bohatý zážitek pod širým nebem a ne jen pouze víkendové zaměření na jeden styl hudby.

Dokonce vývoj došel tak daleko, že se na některých festivalech vůbec nekonzumuje alkohol, oproti tomu jiné akce, jako je Wilderness, nabízejí hip-hop jógu či qoya tanec – aktivitu inspirovanou jógou, směsí mongolských zpěvů, gongových koupelí a aromaterapie.

A jde to mnohem dál. Pokud se vám již toto zdá jako neuvěřitelný mix všeho, co jste hledali, jsou tu i jiné, vcelku bizarní, aktivity, které nové tisíciletí nabízí. V Barceloně probíhají festivaly, na kterých vám budou hrát nejznámější DJ přímo z horkovzdušných balónů, zatímco festival Tajného slunovratu na Islandu uskutečňuje akustické vystoupení uvnitř Raufarhólshellir, čtvrtého největšího lávového tunelu v zemi. Extravaganci se meze opravdu nekladou. 

„Malá skupina omezená na počet 50 účastníků je přivedena dolů do tunelu, na prohlídku, poté poslouchá intuitivní akustické představení každého umělce,“ uvedla Isabel Thomsonová, mluvčí akce. „Tajný slunovrat je první, kdo nabízí večírek tohoto typu. Festivalový zážitek je nyní o tom zažít něco, co je tak trochu mimo realitu, ve které žijeme.“ 

Paul Reed, výkonný ředitel Asociace nezávislých festivalů, uvedl, že pouze 6,5 % festivalů nyní vybralo událost kvůli titulnímu aktu, zatímco 51 % je ovlivněno „všeobecnou atmosférou a celkovou atmosférou“. Dodal: „Festivaly jsou stále více souborem zkušeností, jejichž součástí je hudba, ale zákazníci se dívají na jídlo a pití a na umělecké nabídky festivalu jako celek.“

 

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné