BLESKOVĚ
Jóga Zprávy 18. 02. 2021 PDF Tisk

Jógové „bloky“ – proč je používat?

Jóga je pro každého. Nabízí celou řadu možností, které je dobré zvážit bez ohledu na to, jak dokonalé či nedokonalé jsou vaše schopnosti. Jógový bloček vás posune blíž k vašim cílům.

Jógové „bloky“ – proč je používat?

Známe to všichni. Je večer, 18 hodin, chceme sami pro sebe něco udělat, ale zjistíme, že naše tělo rozhodně není tak pružné, jak jsme si mysleli a jak bychom si přáli. Anebo navštívíme naši oblíbenou lekci a k našemu překvapení se ocitneme vedle nejpružnějšího člověka na světě. Někoho, kdo se bez problémů dotkne v předklonu dlaněmi země, udělá dokonalého holuba a nemá problém se dostat do pozice tanečníka.

Máme pocit, že pro nás jóga asi není tím pravým ořechovým, když si vedle někoho, kdo na první pohled tančí jógu jako baletka Labutí jezero, připadáme jak hrom do police.

Nebojte se. Jóga je skutečně nejen pro flexibilní jedince, ale i pro ty, kteří svou ohebnost stále ladí. Bločky na jógu jsou skvělým způsobem, jak prohloubit flexibilitu a zlepšit svou praxi, jelikož vám poskytnou požadovanou podporu. Jsou také výbornými modifikátory, když nejste úplně připraveni zvládnout ásanu v jejím plném provedení.

Nemůžete dostat ruce na podlahu? Nevadí! Blok vám pomůže jednoduše tak, že si o něj dlaně opřete, pozici prodýcháte a postupně se na zem propracujete. Blok je zkrátka váš přítel, který dočasně zaplní rezervy, které v józe máte, a pomůže vám dostat se ke kýženému cíli. Pomalu, ale jistě.

K sehnání je celá řada bloků, které na první pohled možná vypadají stejně, ale stejné určitě nejsou. Je třeba vzít v úvahu pár zásadních rozdílů a je zcela jedno, zda jste již ostřílený jogín, nebo úplný začátečník. Zaprvé, materiál, ze kterého jsou bloky vyrobeny, určuje oblast, v které pomůže: korkové modely jsou skvělé pro vyvážení, protože jsou obecně tvrdší a pevnější, zatímco pěnové bloky mají tendenci být „měkčí“, což je činí lepšími pro vyplnění prostoru, který máte například v předklonu anebo při záklonových ásanách.

Je třeba vzít v úvahu také velikost a hmotnost. Pokud si chcete koupit pouze jeden blok, musíte se ujistit, že je dostatečně vysoký, aby vám stačil. A chcete-li svůj blok nosit s sebou, volte pěnový, který obvykle váží 200–400 g, a proto se perfektně hodí do kabelky nebo batohu, pokud plánujete po práci vyrazit na lekci nebo se protáhnout přímo v kanceláři.

TIP
Prohlédněte si nabídku jógových bloků na Yoga Market! K dispozici jsou klasické dřevěné, korkové i lehounké pěnové bločky v netradičních pastelových barvách z recyklovaných materiálů. 

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com 

Objednat předplatné