Technika cvičení 15. 12. 2020 PDF Tisk

Jógová rutina během svátků

Vánoce se nezadržitelně blíží a spolu s nimi (krom oslav) také stres a vyčerpání. Je proto víc než kdy jindy potřebné, abychom si i teď zachovali svou jógovou praxi, která nám pomůže zvládnout škálu sezónních emocí, pozitivních i negativních, ruch, neustálý pohyb z místa na místo a všechny návštěvy.

Jógová rutina během svátků

Abychom si praxi udrželi, je dobré:

  1. Nastavit si cíl

 Pokud totiž budete mít plán, jak má vaše rutina o svátcích vypadat, budete s ní předem počítat a nic vás od ní neodvede. Berte to jako výzvu si zacvičit i přes všechny návštěvy, které musíte absolvovat. Zvládnete je mnohem lépe, když budete vědět, že jste sami pro sebe něco udělali! Důležité také je na sebe netlačit. I proto byste si neměli dávat náročné cíle.

  1. Dopředu zvolit ásany, které budete cvičit

Vybrat ásany, které budete praktikovat, má opravdu něco do sebe. V okamžiku, kdy zasednete na svou podložku, totiž nebudete ztrácet čas přemýšlením, co máte udělat, ale rovnou začnete. Buďte realističtí. Možná nebudete mít tolik času, kolik byste rádi, ale myslete na to, že lepší nějaká praxe než žádná. Zkuste dosáhnout maximálního přínosu s nízkým časovým limitem a vyberte ásany, dechová cvičení či meditaci, které nejlépe splní váš úmysl.

  1. Zůstat flexibilní

A tím nemyslím fyzické tělo, ale mysl. Pokud vám tedy něco přijde do cesty, řekněte si, že to tak má být. Stejně tak pokud najednou zjistíte, že to, co jste si zvolili, vám nevyhovuje. Experimentujte a vnímejte své vlastní potřeby. Tělo si vždy řekne. Důležité je se na sebe nezlobit, do ničeho se nenutit, jít hezky s proudem a nebát se improvizovat.

  1. Najít způsob, jak praktikovat ve stejnou denní dobu

Pokud rádi cvičíte ráno, nedovolte, aby vás cokoliv od tohoto úmyslu odvedlo. To raději vstaňte o pár minut dříve. Sami uvidíte, jak pozitivně se to projeví na vaší náladě.

  1. Vnímat jógu jako celek

Přesáhněte rámec ásan, pránájámy a meditace a vyzkoušejte širší jógové praktiky. Zde je několik možností, jak na to.

  • Modlitba: Pokud v něco věříte, odříkejte si v duchu krátkou modlitbu nebo jen mantru, dřív než se přesunete z postele na vaši podložku.
  • Seva: Nezištná pomoc druhým. Je třeba si uvědomit povahu lidských emocí, jako je osamělost, strach nebo Cílem je otevřít své srdce, léčit vztahy a budovat mosty od jednoho člověka k druhému.
  • Svadhjája: Samostudium neboli reflektování našich společných myšlenkových vzorců nám může pomoci procházet těžkými situacemi, nebo si naopak vychutnávat vše pozitivní. Zkuste si své myšlenky sepsat a pak se na ně podívat s trochou nadhledu.

Jógou však může být i obyčejná procházka, kde jste sami se sebou. Důležité je, abyste na sebe byli jemní!

  • autorka: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné