Psyché&Duše 11. 05. 2022 PDF Tisk

Jógová praxe jako sebereflexe

Všichni hledáme štěstí a spokojenost. Bohužel často tam, kde je nikdy nenajdeme. V materiálních statcích. Začít ale musíme někde úplně jinde. U sebe.

Jógová praxe jako sebereflexe

Řada psychologů, duchovních učitelů a life-koučů říká, že nezbytným klíčem k úspěchu je sebereflexe. Totéž říkají i ti, kteří se ocitají v roli „pacientů“ – tedy sportovci, podnikatelé a také běžní „smrtelníci“. Každý, kdo si někdy sáhl na pomyslné dno a prošel těžkou životní zkouškou, by také jistě potvrdil, že největší oporou je člověku vždycky především on sám. Abychom se to naučili, musíme někde začít. Tou cestou je právě sebereflexe. A čím jiným je jógová praxe než právě sebereflexí?

Zpytování svědomí, nebo meditace?

Zřejmě tak trochu od obojího. Praxe jako sebereflexe představuje jakýsi krok zpět, který umožní nahlédnout na vlastní život z širší perspektivy, z pohledu jakéhosi nestranného svědka, a sledovat tak své chování, hodnoty a přesvědčení. To nám umožňuje pracovat na nedostatcích, a naopak rozvíjet přirozené vlohy a talenty. Respektive stát se tou nejlepší verzí sebe sama – být se sebou vnitřně srovnaný, což v konečném důsledku vede k tomu, že budeme vnitřně srovnaní i se vším kolem nás.

Zastavení pohybu, ne plynutí

Život je pohyb. Je ale rozdíl mezi zběsilým spěchem a přirozeným plynutím. My v dnešní hektické době často spěcháme a nedopřáváme si čas sami na sebe. Necháváme se válcovat stresem, což se v rovině duchovní projevuje stresem transformovaným do úzkostí a depresí, v rovině fyzické různými psychosomatickými obtížemi, počínaje drobnými poruchami, jako jsou ekzémy a zácpa a konče vážnými onemocněními v čele s rakovinou. Přitom by někdy stačilo zastavit se a nechat vše jednoduše plynout. Netlačit se násilně vpřed. A opět se dostává ke slovu praxe jako sebereflexe.

Metoda pokus, omyl

Také se vám stává, že děláte stejnou věc znovu a znovu a ono to pořád nevychází? Protože když si neuděláme čas na to, abychom se zamysleli, co děláme špatně, nevyjde to nikdy. To platí v oblasti profesní, třeba v souvislosti s nějakým velkým projektem či prezentací, tak i v oblasti osobní – třeba v partnerství. Ptáte se, proč vám žádný vztah nevydrží? Co když je problém v tom, že si stále vybíráte stejný typ partnera, se kterým vám to prostě klapat nikdy nebude? To ale nezjistíte, dokud si neuděláte čas na to zeptat se sami sebe, proč to tak vlastně je.

Nevíte, odkud začít? Obraťte pozornost k dechu

Možná máte pocit, že nemáte čas. Nebo energii. Jste unavení. A neuvědomujete si, jaký význam může mít tak malý krok a jak pozitivně může změnit celý váš život. Nebo máte naopak pocit, že je to příliš těžké. Řada lidí má problém s tím, že neví, odkud začít. Přitom stačí tak málo. Zavřít oči. Obrátit pozornost dovnitř. K dechu a dráze, kterou v těle vykonává. Nepozorovat, nehodnotit, neočekávat. Jen sledovat, vnímat a cítit. Odpovědi na všechny naše otázky leží jen uvnitř nás samých. Stačí si dopřát čas na to, abychom je našli a zpracovali.

Jógová praxe jako sebereflexe…

…zvyšuje sebevědomí

Pro spokojený život je důležité především pochopit sebe sama a přijmout se se vším všudy. To je rozhodující pro úspěch ve všech oblastech života. S tím pomáhá sebereflexe. Praxe. Tím, že si na sebe uděláte čas, dospějete k většímu sebeuvědomění, což vede ke zlepšování sebe sama, k budování sebedůvěry a sebeúcty.

…poskytuje perspektivu

Nadhled je to, co všichni potřebujeme. Ne žít v bublině strachů a nejistot, ale poodstoupit a podívat se na svůj život seshora, oproštění od svazujících předsudků a soudů. Sebereflexe umožňuje věci pochopit a vidět z jiného pohledu. Když poodstoupíte od momentální situace, získáte nové porozumění. Můžete vidět celý obraz, ne pouze jeho část.

Trefným přirovnáním je rčení: „Nevidíte celý les pro stromy.“ Popisuje někoho, kdo je zcela zapleten do podrobností, že potom nemůže vidět celek. A v tom tkví výhoda sebereflexe – vymotáte se z hustého podrostu a uvidíte celý krásný les. Je to osvobozující!

…dává čas na rozmyšlenou

Určitě se vám někdy stalo, že jste řekli něco, co jste vzápětí chtěli vzít zpět. Většinou se to stalo v afektu a vás to potom mrzelo. Když se na celou situaci podíváte zpětně, možná zjistíte, že jste se vlastně naštvali bezdůvodně. Z toho si můžete vzít ponaučení a příště, až se taková situace bude opakovat, zavřete oči, párkrát se zhluboka nadechnete, uklidníte se, a až potom budete jednat.

5 minut denně

A to je jen zlomek toho, co jógová praxe jako sebereflexe dává. Samozřejmě je i něco, co bere. Klamný obraz sebe sama a s ním spojené nejistoty a úzkosti. Pamatujte, že k velkým úspěchům vedou malé postupné krůčky. Začněte pomalu. Vyhraďte si každý den třeba večer před spaním 5 minut na to, abyste zavřeli oči a dříve, než usnete, strávili chvilku sami se sebou a svým dechem. Pochvalte se za to, co jste udělali správně. A za to, co se nepovedlo, se nelynčujte. Přijměte to a berte to tak, že zítra můžete začít znovu a jinak.

 

Objednat předplatné