BLESKOVĚ
Jóga Zprávy 18. 03. 2019 PDF Tisk

Jógová ceremonie povýšená na vyšší level

Jakési duchovní osvícení. Zkoumání využití přítomnosti těchto preparátů v józe jako součást terapie, kdy se má člověk dostat na vyšší level svého osvíceného já.

 

Jógová ceremonie povýšená na vyšší level

Psychedelické víkendy. Pobyty s jógou, které v rámci konzumace halucinogenů, mají umožnit prožití hlubokých vhledů či jakési duchovní probuzení. Navození meditativních stavů a pocitu čisté lásky.  

Jednou z účastnic tohoto víkendu byla také Maya Griffin, která k tomu řekla: „Nejprve jsem měla obavy, co se mnou případné medikamenty mohou udělat, ale nakonec jsem se rozhodla je v rámci poznání sebe sama vyzkoušet a výsledek mě skutečně překvapil. Cítila jsem se opravdu báječně. Nejprve jsme uctili ducha a tradici domorodých kultur země, kde se víkend odehrával, a požádali předky, aby nás udrželi v bezpečí,“ říká. „Počáteční pocit těžkosti brzy odešel, já ležela na pohovce a všechno kolem mě jakoby ožilo. Vše vypadalo živější a pestřejší. Hystericky jsem se smála s ostatními. Čas byl nepodstatný. Nakonec se dostavilo to, co by moji přátelé nazvali stáhnutí se do sebe sama, nebo druh nahlédnutí, které byste mohli dostat během meditace. Jakási duchovní cesta, na kterou jsem se ve velmi krátkém časovém intervalu mohla vydat. V té době jsem neměla žádný vztah a přišlo ke mně zjištění, potřeba, vyčistit si prostor ve svém životě právě pro to. Byl to neskutečně krásný a dojemný zážitek.“

Griffin, která se józe věnuje více než 20 let, k tomu dodává, že chtěla vyzkoušet psychedeliku, aby „vytáhla“ závoj vnímání. Sama pak patří mezi novou třídu praktikujících jógu, kteří tyto léky využívají ze zcela duchovních důvodů. Cílem jejich využití je především pocit spojení s komunitou a nalezení vyššího stupně vlastního já.

Ale obnovený zájem o tyto průzkumy a mystické zkušenosti, které způsobují, se neomezuje pouze na rekreační prostředí jógových pobytů. Psychedelika, primárně psilocybin, psychoaktivní látka v kouzelných houbách, jsou studovány vědci, psychiatry a psychology znovu po desetiletí dlouhé přestávce po experimentu v šedesátých letech – v době, kdy kolovaly příběhy o hrůze z rekreačního užívání, což přispělo k zákazu léků a každého, kdo byl s těmito preparáty přistižen, stihl tvrdý trest. To také vedlo k zastavení všech studií potenciálních terapeutických využití, až do nedávné doby. Nutno dodat, že výše zmíněné léky jsou mimo klinické zkoušky stále nelegální.

 

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné