BLESKOVĚ
Technika cvičení 26. 10. 2021 PDF Tisk

Jógou za snazším podzimním vstáváním

Nechce se vám na podzim vstávat? Rozprouděte se jógou, vytvořte si zvyk a praktikujte každé ráno.

Jógou za snazším podzimním vstáváním

Těm, kteří kvůli práci, venčení pejska nebo čemukoliv jinému vstávají v brzkých ranních hodinách, jistě neunikla změna posledních dní, která se nám v patách plíží již od konce srpna – nejen že jsou rána chladná, jsou i temná. Pomalu se přesouváme do času, kdy za tmy uléháme a do tmy vstáváme. Samozřejmě že je příjemnější probouzet se do prosluněného rána, to teď ale přichází kolem půl osmé, což je pro mnohé pozdě a vstávání do takové hodiny vnímají ve všední dny jako luxus, který si nemohou dovolit.

Neplýtvejme cennou životní energií
Jak se ale namotivovat do nového dne, jak odkopat deku a vyjít z vyhřátého pelíšku s radostí, chutí a zvědavostí, co nadcházející hodiny přinesou? Když už vyjdeme ven, líce nám ovane čerstvý větřík, který už není teplý, ale ještě ani není úplně studený, jsme rádi, že jsme vstali z postele a vyrazili vstříc dalším životním zážitkům, jenže to přemlouvání, které se dennodenně ráno opakuje, nás vysiluje. A podle jedné z jam – brahmačarji, která hovoří o zdrženlivosti – má člověk během života k dispozici jen určité množství energie, kterou by neměl plýtvat na činnosti, jež mu ji ubírají. Ačkoliv Pataňdžali mluví o vitálním aspektu, můžeme to vztáhnout i na naši záležitost.

Kam po ránu (ne)směrovat energii
Ranní rozjitřenost, kdy musíme sami sebe dostat z komfortní zóny pod dekou ven, kde je chlad a tma, nám tedy ubírá síly, které nám potom mohou během dne (a života) scházet. Když to ale otočíme a energii budeme po ránu směřovat jinam, může se to velmi pozitivně podepsat na našem celkovém rozpoložení, energičnosti a chuti do života. Jak tedy na to a kam onu energii po ránu směřovat? Do jógové praxe. A skvělá zpráva je, že kvůli ní ani nemusíte vylézat z postele. To ale neznamená, že vás praxe neosvěží a nepřipraví na následující sled událostí, které vás čekají.

Praxe se mění společně s námi
Jóga je cvičení těla i mysli, které nám pomáhá chápat sebe sama i celý svět. Může nás provázet celým životem, ve všech obdobích, protože se mění spolu s námi – odráží naše potřeby, naše momentální rozpoložení, pomáhá nám vyplňovat mezery, zvládat stres, uvědomovat si radost a vděk. Jógová praxe tedy rozproudí mysl i krev v těle, příjemně protáhne i posílí, a to jak po stránce fyzické, tak i po té psychické, mentální a emoční. Z těchto a mnohých dalších příčin, protože jógu každý praktikuje ze svých důvodů, které mohou být velmi rozmanité a rozličné, představuje jógová praxe skvělý start do nového dne zejména na podzim, kdy můžeme vlivem místy depresivního počasí ztrácet motivaci, v období, kdy se nám do ničeho nechce a musíme se přemlouvat i do toho, co běžně děláme rádi. Jak s jógovou praxí začít nebo jak ji přesunout do ranních hodin?

„Rande“ sama se sebou
Možná se vám zprvu nebude chtít, protože je jasné, že kvůli ranní praxi si budete muset přivstat. Má to ale své výhody. Představte si to tak, že si hned po ránu dáte „rande“ se svou nejbližší osobou – se sebou. Protože kdo je nám vlastně bližší než my sami? Vnímejte praxi jako setkání s někým, na kom vám velmi záleží. Jakmile ji začnete chápat tímto způsobem, podvědomě se vám nebude chtít ji vynechat (přeci nedáte košem milované osobě) a budete tak současně budovat tapas, disciplínu, která vás posouvá dál a celkově vaši bytost kultivuje.

Jóga v posteli je také jóga
Základem je tedy změna přístupu. Jakmile budeme praxi vnímat jako něco, co sami chceme, a ne jako něco, co bychom měli, jakmile ji budeme chápat jako setkání s blízkým (nejbližším) člověkem, zamilujeme si ji a budeme se na ni těšit. A ono klidné těšení se, ona vnitřní spokojenost, která s praxí souvisí, je dobrým důvodem, proč ráno vstát o trochu dříve a naladit se na nový den. A pokud je ráno obzvláště mrazivé, zůstaňte pod dekou, protáhněte se a jen pozorujte dech v poloze blaženosti nebo diamantového spánku, potom vleže vykonejte pár rotací, uvolněte kyčle v poloze spokojeného miminka. Jóga se dá praktikovat i v posteli, důležité je, kam vedete pozornost.

  • autor: Kateřina Hájková
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné