sobota 7. 9. 2024
Amy Weintraubová žijící v Tusconu v Arizoně strávila deset let na antidepresivech. „Meditovala jsem intenzivně již od roku 1970, ale přesto jsem byla v depresi,” říká 58letá jogínka a odhodí své blond kudrliny z obličeje. Podle jejího terapeuta byly vyhlídky na vysazení léků mizivé.
Tento názor Weintraubová sdílela do roku 89. Tehdy začala s jógou a celým jejím spektrem, včetně pranájámy, krijí, vizualizací, manter a hluboké relaxace. Během osmi měsíců se cítila natolik stabilně, že navrhla svému terapeutovi vysazení medikamentů.
Deprese - nedostatek prány
Weintraubová se jako zakladatelka LifeForce Yoga Healing Institute dlouhodobě angažuje v oblasti jógy a psychického zdraví a před pěti lety vydala vyhlášenou knihu Jóga pro depresi. Podotýká však, že ne každého jóga vysvobodí od chemie. Přesto se od sedmdesátých let rozrůstá výzkum dokazující pozitivní vliv jógové praxe na psychiku a zároveň se zintenzivňuje prolínání principů jógy a psychoterapie.
Klíčové studie například ukazují, že jóga snižuje hladinu kortisolu, který se uvolňuje při stresu, a dále podporuje vylučování endorfinů navozujících příjemný pocit. Vědci také zjistili, že jógová praxe vmozku zvyšuje hladinu kyseliny gama-aminomáselné —neurotransmiteru, který brzdí neovladatelný stres a jehož nedostatek je spojen sněkolika psychickými a neurologickými poruchami včetně úzkosti, deprese, nespavosti a epilepsie.
Weintraubová definuje depresi jako nedostatek prány nebo životní energie a zapomenutí naší esence, toho čím v nitru jsme. Pro navýšení prány a zároveň posílení srdeční čakry, která je během deprese oslabena, doporučuje záklony - od regeneračních pozic jako šavásana s podloženým torzem, až po aktivnější pozice velblouda (uštrásana) nebo kola (urdhva dhanurásana). „Pro to, aby protékala energie tělem, je moc důležité dýchat,” tvrdí a klade důraz na kombinaci ásany, pránájámy a krijí.
Kontrolou dechu totiž můžeme vědomě korigovat dýchání od rychlého a povrchního, které aktivuje sympatické nervy, k hlubokému, břišnímu podněcujícímu parasympatické nervstvo zodpovědné za relaxaci organismu.
Krije, mantry a vizualizace – pomocníci vboji s depresí
Podle Weintraubové podpoří efektivně průtok prány tělem jakákoliv stimulace sluneční pleteně - nervového svazku mezi koncem hrudní kosti a pupíku. „ Praktikování krijí, při nichž se stahuje a uvolňuje břicho, je velmi účinné na léčbu deprese. Myslím si, že jsou to právě ony, které mě udržují aktivně zdravou,” říká a dodává stranou, že krijím by se kvůli kontraindikacím měl člověk učit pod dohledem učitele.
Do svých hodin zahrnuje Weintraubová i vizualizace a zvuk, a to nejen ve formě manter. „Naše těla jsou z osmdesáti procent tekutiny, a pokud ze sebe vydáte óm, vibrujete tak celým tělem,” vysvětluje.
Ve své praxi se například setkala s případem autistického chlapce, který se zpíváním manter energeticky sladil se svým terapeutem a dokázal takto navázat oční kontakt.
Weintraubová si je vědoma faktu, že se praxe ásan zdá být nemyslitelná během těžké deprese, ale i tehdy se dá jóga přizpůsobit. „Potřebujete jednoduše jógovou praxi, která vás uspokojí tam, kde zrovna jste,” říká. „Pokud nemůžete vstát z postele, začněte v ní. Vezměte si polštář, podložte si s ním torzo a otevřete hrudník. Možná se s jógou střetnete skrze dech, zapisováním si do deníku, jak vaše psychické rozpoložení vypadá, jak zní, kde v těle se nachází.” Nabádá také k naslouchání mysli i tělu, avšak varuje před ztotožňováním se s náladami. Během cvičení vyzývá studenty k sledování svých pocitů a dechu, aby se naučili monitorovat a vnímat bolest bez toho, aby se s ní ztotožňovali. “Postupně si uvědomují: ‘Já nejsem jen tohle,’” vysvětluje. „Jóga nám otevírá portál do tohoto prostornějšího rozměru našich identit”, dodává Amy Weintraubová na závěr.
Martina Čermáková
Volná novinářka a instruktorka jógy