Jógou k sebelásce!

25. 03. 2019


Nejnovější výzkumy uvedly, že cvičení a pravidelná praxe jógy nás učí nejen protáhnout svaly, vyklidnit mysl, ale hlavně pocitu sebelásky. Je to cesta ke spokojenému životu.

 

Jóga je terapie dotykem. Dotyk je silný. Víme, že kontakt s pokožkou pro děti a rodiče má proměnlivé a trvanlivé přínosy. Včetně snížení úrovně stresu, adaptace, duševního vývoje atd.

Jóga znamená v první řadě spojení. Stejné spojení, jaké má dítě po narození se svou matkou. Od lásky přijímané okolím se pak vyvíjí vlastní sebeláska. Veličina, tolik potřebná k tomu, abychom byli schopni lásku šířit dál.

Důležitost dotyku 

Každý dotyk je důležitý nejen pro nás, ale pro život obecně. Je to vědomí vlastního já. Dotykem, stejně jako jógou, získáváte důležité informace o úsecích a záhybech vlastního těla, a tím pocity, které mají význam pro váš osobnostní rozvoj. Je důležité znát své tělo, cítit své tělo, a především své tělo milovat, abychom mohli lásku dávat dál.

Musíme se dostat do kontaktu s každým aspektem sebe sama. Jóga nám přesně toto umožní. Nejen, že skrze praxi na lekcích i svou vlastní praxi doma, získáváme lepší povědomí o tom, kdo jsme, ale fyzické tělo to i přesahuje. Na každé lekci se dotýkáme především svých strachů a břemen, které nás tíží. Mysl se zklidňuje a naše myšlenky dostávají ten správný rozměr. Každé břemeno je nutné poznat, přiznat si, uchopit ho a na vlně jemného a klidného dechu ho také náležitě zpracovat. To je výchozí pozice života a lásky k sobě samému.

Lekce jako zrození nového

Koncepce je stejná jako v okamžik narození, po každé lekci odcházíme noví, něco nového vytvoříme, něco se zrodí. Důležité, dle výzkumů, je nechat všechny své emoce volně plynout a na ten daný okamžik se vzdát jejich kontroly. Možná ucítíte napětí, strach či bolest z toho, co se s vámi a ve vás bude odehrávat, ale je to jediná cesta, jak nechat své emoce být, a hlavně dát jim možnost odplynout pryč.

Jógu vlastního sebepoznání nemusíte ale praktikovat pouze na své podložce. Spojit své dlaně a přetisknout je na hrudní kost, pod kterou se nachází srdeční čakra, můžete kdekoliv. Celé tělo vás uslyší a celé tělo bude říkat „miluji tě“. Žijeme ve světě, kdy se na sebelásku tak trochu zapomíná, a to je špatně. Je potřeba vytvořit kulturu žen (a mužů), kteří věří, že ona (nebo on) jsou více – než svět kolem. Záleží na tom, co je uvnitř, a na základě toho pak formujeme vnější svět.

Dotkněte se sebe. Poznejte sami sebe. Milujte se. Spojte se se svým vnitřním já. To je vaše síla.

 

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Jóga Dnes Konference
Energy Studio jd
JógaMarket