O životě 31. 03. 2020 PDF Tisk

Jóga ve stínu černé labutě

Fungování společnosti se celoplanetárně přepisuje. V důsledku virové epidemie se přesouváme do oblasti internetu, jógu nevyjímaje. Studia se uzavřela a během chvíle vznikl online jógový festival po celém světě. Vstupujeme do další éry, kdy i po skončení všech omezení bude jógové učení přetransformované?

Jóga ve stínu černé labutě

Jóga se přesouvá na internet    
Černá labuť je ekonomickou metaforou pro událost, která přichází nečekaně a s nedozírnými důsledky. Což potvrzuje i ekonom Tomáš Sedláček: „Přišla facka ze strany, z které jsme ji vůbec nečekali.“ Vynucené globální ztišení přepracované a přehřáté společnosti můžeme symbolicky vnímat jako nutné a nevyhnutelné. Všechna omezení jsou v podstatě aktem lidství. Zchudneme, ale zachráníme životy. Přijdou krachy a proměny. To se týká i oboru jógy. Učitelé jsou ze dne na den bez práce. Ale schopnost adaptace je jednou ze silných stránek člověka. Během pár dní se na internetu objevují stovky online vysílání a následně se vše profesionalizuje a učí se přes aplikace, kde učitelé své klienty vidí v reálném čase a blíží se tak ke „klasickým“ lekcím. Během pár dní se všichni přeučují v oblasti užívání technologií. A přiznejme si, že mezi učiteli jógy příliš IT odborníků není. První kroky jsou nesmělé, postupně už si z toho někteří ale udělali nosný byznys.

Transformace jógy jako další etapa
Klasické učení, kdy jsou spolu učitel a žák osobně, nemůže být nikdy nahrazeno. Ale na straně druhé teď můžeme praktikovat s desítkami učitelů z celého světa ve všech možných časech, což je precedens veskrze pozitivní. Otázkou zůstává, co nastane po návratu „k normálu“. Nepochybně část lidí zůstane ve světě jedniček a nul. Matky s dětmi, co nemohou nikam docházet. Lidé, kteří nebydlí ve velkých městech a v místě jejich bydliště žádná jóga není. Zároveň mnoho učitelů, kteří sbírali roky odvahu začít učit po internetu a konečně teď donuceni situací zapnuli kamery a mikrofony, u toho, byť třeba částečně, také zůstanou. Ostatně představa, že nemusí dál celý den přebíhat mezi studii, je lákavá. Můžeme tvrdit, že už to s tradičním učením nemá nic společného, nebo můžeme být nadšení, že praktikujeme s lektory, na které bychom se normálně nedostali. Krize na globální i osobní úrovni jsou naprostou přirozenou součástí života a s každou takovou krizí přichází přirozená proměna bez ohledu na náš názor. Lze jen akceptovat a adaptovat se na změny, jichž jsme součástí.

 

Objednat předplatné