BLESKOVĚ
Technika cvičení 10. 08. 2021 PDF Tisk

Jóga v každém věku

Jóga je navržena tak, aby ji mohl cvičit kdokoli, kdekoli a v jakémkoli věku. Tak jako přizpůsobujeme každou ásanu možnostem svého těla, je potřeba každou pozici přizpůsobit rovněž možnostem daného věku. Pak může být jóga dlouholetou kamarádkou nás všech.

Jóga v každém věku

Pravidelnost
Jóga vyžaduje pravidelnost. Právě ta posune tělo i mysl každý den dále a pomůže nám zvládat fyzické i emocionální výzvy. 

Pojetí jógy se liší s věkem
Ve dvaceti ji cvičíme proto, abychom měli hezké a vyrýsované tělo. Abychom se cítili lépe a byli více soustředění. Pomůže nám objevit sebelásku a akceptovat plně to, kdo jsme. 

Až se výhybka věku přenese na sladkých třicet, budete díky józe sebevědomí. Postoj vašeho těla bude pevný a hlavu budete držet v prodloužení páteře. A přesně tak, jak vy budete vnímat své fyzické tělo, začne svět vnímat vás a vaši osobnost.

Ve 40 pak díky ní hravě přijmete to dobré i to zlé, co s sebou život přináší, protože i o tom je jóga. Netlačit a nechat věci plynout. Emocionální otřesy už nebudou mít na pomyslné křivce takové rozpětí a hlavně budete fit, za což vám tělo jistě poděkuje. Je to přece jen jediné místo, kde skutečně musíte žít.

Klíčem k úspěchu je nepřestávat cvičit. Každá ásana vám dá to, co má, a jinak z ní bude vaše tělo čerpat ve dvaceti a něco jiného si z ní vezme ve čtyřiceti letech. A v tomhle je jóga úžasná. Je to cesta poznání, na které je stále co objevovat.

Jóga v ženském pojetí
„Jóga zahrnuje důležité prvky pro všechny fáze života ženy,“ říká Louann Brizendine, MD, neuropsychiatrička, která založila Kliniku ženských nálad a hormonů na Kalifornské univerzitě v San Franciscu. „V dobách radikálních hormonálních změn se ženy cítí nejméně nakloněny praktikování jógy, ale tehdy ji potřebují nejvíce.“ Tyto změny v tělesné chemii mohou způsobit nápor na vaši náladu, a to právě v důsledku narušení hormonální rovnováhy, kterou však jóga pomůže znovu nastolit. Jóga pak, jako jiné sporty, pomáhá do těla uvolňovat endorfiny, chemikálie, které proudí do krevního řečiště a přinášejí pocit pohody a spokojenosti.

Opakování je matka moudrosti
O tom a o ničem jiném je důsledná praxe. Spojuje fyzickou, emocionální i duchovní rovinu. Na nás pak je, abychom ji přizpůsobili nejen svým potřebám, ale i možnostem. Jinými slovy momentálnímu životnímu stadiu, náladě, fyzickým předpokladům, ale také tomu, jak se v daný okamžik skutečně cítíme. A právě to nám přinese ty největší plody a výsledky.

  • autorka: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné