BLESKOVĚ
Soutěže 27. 05. 2015 PDF Tisk

Jóga – umění pozornosti, rozhovor s autorkami knihy Ericou a Elenou

U příležitosti vydání jedinečné knihy spojující umění a jógu Jóga - umění pozornosti přinášíme rozhovor s jejími autorkami, Elenou Browerovou a Ericou Jagovou + SOUTĚŽ o 3 knihy!

Jóga – umění pozornosti, rozhovor s autorkami knihy Ericou a Elenou

Co vás přivedlo na první hodinu jógy?

Erica:
Pracovala jsem v oddělené kóji velkého open space deset až dvanáct hodin denně a žila o kávě a jídlech ohřívaných v mikrovlnce. Ale nikdy jsem si nenechala ujít lekci hatha jógy od jedné do dvou, v jógovém studiu blok od kanceláře. Věděla jsem, jak je mi po každé hodině a brzy jsem ten stav začala vyhledávat. Vlastně to, co jsem o sobě během těchto prvních hodin zjistila, mě nepřestávalo překvapovat a nutilo se na jógu vracet.

Elena:

Maminka a sestra mého přítele mne tehdy požádaly, abych zašla na jógu s nimi a já si jógu ihned zamilovala. Před tím jsem chodila na balet, ale cítila jsem, že mnohem více mne vyživuje a rozvíjí jógová praxe. ​

 

Co představuje umění pro váš každodenní život?

Erica:

Umění je pro mne vůle hýčkat si prostor na sny a vize. Pro mě umění, grafický design a jóga fungují stejně, protože vyvolávají a přinášejí smysl a krásu. Vytvářet krásu ať už jógovými pozicemi nebo uměním, je pozvánka k bližšímu seznámení se s našimi pěti smysly. Má láska ke kráse mi pomáhá překonávat a pozdvihovat smysly do vyššího stavu lásky a obdivu, a i proto mám tolik ráda Instagram!

Elena:

Umění je neustále a všude. Umění je to, jak vařím, uklízím, uspořádávám a přestavuji. Umění jsou moje koupele, chvilky, kdy o sebe pečuji.

Co pro vás osobně představuje Umění pozornosti? 

Erica:

V době, kdy jsme vytvářely Umění pozornosti, se mi podařilo překonat svou vleklou poruchu příjmu potravy, se kterou jsem bojovala 18 let. Poslední tři roky jsem se pokoušela, znovu a znovu, pokaždé od začátku, až jsem se dostala na rozcestí a musela se rozhodnout: Buď povedu ostatní a budu živit svou tvorbu, nebo mohu živit své staré rány. Nyní se chystám na pětiměsíční cestu do Mexika a Evropy, kde budu sdílet praxi Umění pozornosti a povedu tři jógové a kreativní pobyty. V průběhu svých putování sbírám materiál pro druhou knihu a sdílím osvědčené tvořivé postupy, které nás přivádějí zpět k tomu, na čem skutečně záleží.

Elena:

Naše pozornost je vše, co můžeme v jakémkoli okamžiku a komunikaci nabídnout. Pokud nabízíme pozorně a moudře, se zájmem a respektem vůči sobě i vůči ostatním, vytváříme z naší pozornosti umění na každém kroku.

 

Co je to nejdůležitější, co chcete sdílet se studenty, když učíte jógu?

Erica:

Kreativní jsme všichni. Pokaždé, když rozvineme jógovou podložku, přitahujeme inspiraci a vyjadřujeme, co je v nás. Společně se učíme naslouchat a postupně se učíme lépe vnímat intuitivní jazyk snů a obrazů. Jde neustále o jediné: můžeme chtít sebevíc, aby se nám naše sny splnily, ale nejprve je třeba se rozhodnout, kolikrát jsme ochotni začínat znovu, abychom mohli pokračovat? Jak moc jsme schopni rozšířit naši schopnost vidět?

Elena:

Přeji si sdílet, že všichni sem patříme rovným dílem a naše přítomnost je zapotřebí. Že naše pečlivá pozornost je náš největší dar, který můžeme rozdávat kdykoli a kdekoli.

 

Kam směřujete pozornost nyní?

Erica:

Vizualizuji si zářící krásu a lásku při pobytech a workshopech, které nyní pořádám a chystám. Vžívám se do toho, co se většinou stává: Uvědomění, že mohu vést sebe i své umění a tím inspirovat ostatní. Slyším svůj intuitivní hlas říkat: „Skvělé! Vyzařuji a verbalizuji svou originalitu.“ A pak si představuji poslední chvilky společných praxí, které povedu a říkám si: „Opět vytvářím další šťastný okamžik.“

Elena:

Právě v tuhle chvíli na mého syna, partnera a kuchyň :) : „Co budeme mít zítra ke snídani?“

 

 

Erica Jagov? Erica Jagová  se toto léto chystá na cestu po Evropě a kromě Prahy bude sdílet své postřehy z oblasti umění i jógy na kreativním pobytu ve Francii od 25. - 31. července 2015. Pobyt nazvala „Indigo“ a bude zaměřen čistě na představivost a jasnozřivost. Více informací na: www.checkthis.com/indigo  

Každý z jógových pobytů, který v letošním roce Erica chystá, se zaměřuje na jednu čakru:

EARTH - ZEMĚ na kořenovou čakru, MOŘE - LA MAR na sakrální čakru, DUCH - SPIRIT na srdeční čakru a INDIGO na třetí oko. Práce a díla shromážděná v průběhu těchto tematických pobytů Erice poslouží jako podklady pro její druhou knihu, která ponese název „Angelus“. Angelus podněcuje anděla v každém z nás, aby nás přiměl zhostit se s odvahou našich rolí v životě i rodině. Kniha bude vypadat a působit filmově, typograficky zprostředkuje zvuky, mantry a fotografie ve vysoké kvalitě, a prostřednictvím básní bude učit meditaci.

 

Více o Erice Jagové: www.jagoyoga.com

Podrobnosti z tematických pobytů: https://counterform.exposure.co/earth-retreat

 

Elena Browerov† Elena Browerová je renomovaná učitelka jógy, která se vedle jógy v současné době zaměřuje zejména na osvětu a popularizaci meditace. Pro více informací o Eleně Browerové navštivte www.elenabrower.com a zcela nový vysoce inspirativní web, určený k vzájemnému sdílení učitelů jógy a milovníků umění po celém světě: teach.yoga

 

 

 

 

SOUTĚŽ SOUTĚŽ SOUTĚŽ SOUTĚŽ SOUTĚŽ SOUTĚŽ SOUTĚŽ SOUTĚŽ SOUTĚŽ SOUTĚŽ SOUTĚŽ SOUTĚŽ SOUTĚŽ 

Soutěž o 3 výtisky knihy Jóga – umění pozornosti

Jsou stovky sportovních knih o jógovém cvičení a pozicích,  desítky odborných filosofických knih o józe a meditaci a existuje snad nekonečno knih, které radí, jak žít úspěšně a šťastně.

Jóga - umění pozornosti není ani jedna z nich. „Umění pozornosti“ je víc, než jen kniha. „Umění pozornosti“ od Eleny Browerové a Ericy Jagovénabízí pět propracovaných a pečlivě rozkreslených jógových praxí, které může cvičit každý, kdo je s jógou jen trochu obeznámen. „Uměním pozornosti“ se mohou inspirovat učitelé jógy při sestavování lekcí a praxí. Popsané praxe, citáty, a pestrá mozaika fotografií inspirují k tvůrčímu přístupu k všednodenním situacím, józe i tvorbě.

Jóga - umění pozornosti představuje tzv. „ásanaglyfy“, zjednodušené náčrtky jógových ásan, pomocí kterých si snadno, rychle a přehledně zaznamenáte vlastní praxi, například do volných listů, které kniha čtenářům poskytuje.

Kniha je kaleidoskopem jedinečných fotografií, osobních a osobitých výstřižků a uměleckých děl, a dokonale tak dokresluje jemnost a krásu, které jóga a život přinášejí. 

 

OTÁZKA: Kdo vydal v Česku knihu Jóga umění pozornosti? Správné odpovědi zasílejte na ctenari@jogadnes.cz do 5.6. Tři správné odpovědi odměníme knihou Jóga umění pozornosti. 

 

 

Objednat předplatné