Jóga Zprávy 12. 04. 2021 PDF Tisk

Jóga spojuje... a Indie o tom ví své!

V Indii proběhl 7.13. března 2021 Mezinárodní jógový festival. Pátý den jeho konání zazněla věta: „Jóga je jediná cesta, jak spojit všechny kultury světa,“ kterou pronesl jeden z přednášejících v Rišikéši. Cílem letošního festivalu byla i vize nalezení vnitřního klidu v celosvětově napjaté atmosféře.

Jóga spojuje... a Indie o tom ví své!

Jógový učenec Swami Atamswroopanand z jógového centra Swami Niranjanananda v Biharu uvedl, že jóga je duchovní dědictví Indie a že lidé z celého světa přijíždějí do Rišikéše, aby se naučili této pradávné praxi, která je přivede ke zdravému životu bez stresu. Řekl: „Křivka sebevražd stoupá převážně u lidí, již žijí život plný stresu.“ Swami vzápětí dodal, že stres je sice všudypřítomný, ale právě nyní je nutné ho o to víc umět eliminovat.

Na festivalu byla řada předních představitelů jógy. Například Chaudhary Brijpal Singh a Acharya Vipin Joshi zastupovali jógový turismus – retreaty spojené právě s výukou jógy – a Pankaj Bhadoriya jakožto výherce první řady indického Master Chefa zde prezentoval důležitost zdravé stravy v životě každého jedince.

Přestože je tento festival převážně oslavou radosti z jógy a snaží se o celkovou osvětu zdraví a zdravého životního stylu, letos byl výjimečný v tom, že víc než kdy jindy apeloval na všechny, aby jógu praktikovali denně, byť na pár desítek minut. Důvodem je nejen její kladný vliv na fyzické zdraví každého z nás, ale také na psychiku, která je – kvůli pandemii covid – ohrožená víc než kdykoliv předtím.

Festival se koná každoročně a trvá sedm dní. Během těchto týdenních oslav má každý návštěvník příležitost zúčastnit se více než 70 hodin lekcí jógy vedených světovými učiteli praktikujícími nejrůznější styly včetně kundaliní jógy, power vinjása jógy, Iyengar jógy a krija jógy. Účastníci byli také požehnáni přítomností, satsangem a božskými slovy ctěných svatých a duchovních mistrů z Indie.

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné