Jóga Zprávy 09. 04. 2018 PDF Tisk

Jóga je na seznamu světového dědictví UNESCO

Disciplína mysli a těla je součástí nehmotného kulturního dědictví, po boku kubánské rumby či peruánského růžového tance...

Jóga je na seznamu světového dědictví UNESCO

Ano, je tomu přesně tak. Jóga, disciplína mysli a těla, založená na starověké indické filosofii a nyní praktikována po celém světě, se připojila k seznamu UNESCO o nehmotném světovém dědictví (2016).

Ta byla přidána na prestižní seznam jako uznání svého vlivu na indickou společnost, od zdraví a medicíny počínaje až po vzdělání a umění, a o tom svědčí také prohlášení výboru UNESCO, které sdělilo:

„Jóga, navrhovaná tak, aby pomohla jednotlivcům k seberealizaci, zmírnění utrpení, které mohou zažívat, a umožnění stavu osvobození, je praktikována mladými a starými bez diskriminace na základě pohlaví, třídy nebo náboženství.“

Seznam nehmotných kulturních pokladů byl vytvořen před 12 lety. Hlavním cílem bylo, aby se lidé o těchto kulturních pokladech dozvěděli více a také se o něco více starali. UNESCO ale nedělá pouze to, jeho další a velmi významnou úlohou je také pomoci, a to především finančně a technicky, zemím, které má pod svou ochranou.

Na základě toho přidala pařížská odnož UNESCO na svůj seznam kubánský tanec a belgickou pivní kulturu. Na tomto seznamu mimo jiné najdete také středomořský způsob stravování, pekingskou operu či peruánský růžový tanec.

Společnost UNESCO začala sestavovat seznam kulturního a přírodního světového dědictví – jako je například Angkor Vat v Kambodži (hlavní město starověkého království Kmer v Kambodži, zaznamenané zejména díky jeho chrámům, speciálně pak Angkor Vatu postaveného v polovině 12. století a znovuobjeveného v roce 1860) nebo Grand Canyon ve Spojených státech (přidán v roce 1979).

Seznam nyní obsahuje něco málo přes 800 kulturních památek, 200 přírodních památek a 35 památek s přírodními i kulturními hodnotami.

 

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné