BLESKOVĚ
Roční období 17. 10. 2020 PDF Tisk

Jóga s chutí podzimu – období změn a sklizně

Podzimní změny mohou působit znepokojivě. Přesto i během tohoto období můžeme být fit a plní radosti, můžeme nalézt tu správnou perspektivu všeho kolem nás. Cvičení jógy je neuvěřitelně efektivní způsob, jak to zažít. Jak napříč všemu zůstat kreativní, v dobré kondici a bez zbytečného stresu.

Jóga s chutí podzimu – období změn a sklizně

Mezi běžné aspekty podzimu, které jóga dokáže utlumit, patří alergie, nachlazení, chřipka a přetížení dutin. Cvičení jógy zmírňuje alergie, posiluje imunitní systém a přizpůsobuje tělo sezónním změnám.

Výhody jógy
Cvičení jógy pomáhá předcházet příznakům nemocí. Jógu tak lze využít jako proaktivní způsob prevence nebo ke zmírnění již propuknutého nachlazení a chřipky. Navíc při cvičení jógy získáváme nespočet dalších výhod bez jakýchkoli potenciálních vedlejších účinků, kterých naopak léky a jim podobné atributy mají celou řadu. Mezi další výhody patří posílená schopnost nelpět – pustit nepotřebné. Podzim je čas, kdy máme skvělou příležitost uvolnit vše, co už není naší součástí, podobně jako stromy, které se zbavují listí. Cvičení jógy nás otevírá a poskytuje zážitky z fyzického uvolnění, které přirozeně přechází do intelektuálního a emocionálního uvolnění. 

Sklizeň a uzemnění
Podzim je také časem pro sklizeň hojnosti léta a zásobování se tou správnou výživou při přípravě na zimu, stejně jako uzemnění – spojení se zemí – uprostřed větrné sezóny. Obohacující a uzemňující výhody cvičení jógy nám v této době dobře poslouží. 

Snížení stresu
Začátek září a příchod podzimu obecně se pro mnoho lidí stávají stresujícími. Cvičení jógy nám pomáhá zažít pocit rozpínavosti – a to i ve vztahu k času. Snižuje stres a vyvolává v nás větší radost ze života. Paradoxně, trávení času cvičením jógy má ve skutečnosti obrovský význam pro to, abychom si v našich plánech vytvořili prostor pro vše, co má skutečnou hodnotu.

Podzim na jógové podložce: shromažďování síly
Na podzim jsme často vystaveni nadměrně stimulujícím událostem: návrat do školy, pomalu se blížící Vánoce, příchod konce roku a s ním spojená řada předsevzetí. Uprostřed toho všeho, jako věrní přátelé, na vás čekají jógové praktiky. Slouží jako útočiště a nabízejí tichý prostor, ve kterém se můžete uzemnit, vyčistit si mysl a znovu se spojit s tím, na čem skutečně záleží. Díky tomu je snazší říkat „ne“ tomu, co nechcete, abyste mohli říci ano tomu, po čem opravdu toužíte. 

Výhod má jóga opravdu mnoho, ale ta hlavní a skutečná výhoda spočívá v zážitku!

  • autorka: Valentina Lebová
  • fotografie: Shutterstock.com

Objednat předplatné