BLESKOVĚ
Jóga Zprávy 01. 04. 2021 PDF Tisk

Jóga ruku v ruce s klasickou medicínou

Jóga je především o svobodě. Ten, kdo ji cvičí, to ví. A protože jóga trénuje nejen naše fyzické tělo, ale také naši mysl, často může být přínosná stejně jako klasická medicína. Může pomáhat i léčit.

Jóga ruku v ruce s klasickou medicínou

Klasickým příkladem je to, co celý svět poslední rok prožívá. Pandemie covid-19, která tu bezpochyby je, a my se s ní musíme naučit žít. Vedlejší aspekt toho všeho je však strach, neklidná mysl, různé konspirační myšlenky a to vše často doprovázené jakousi apatií, nicneděláním a čekáním.

A tady v ten moment přichází jóga jako ten nejlepší průvodce. Jóga není o tom, že musíte podat skvělý výkon za co nejkratší dobu. Dává nám čas. Můžeme tak v klidu plout na vlně svého vlastního tempa i momentálního psychického rozpoložení a postupně se učit, jak nastavit klid ve své mysli za jakýchkoliv podmínek.

Trend jógy roste víc než kdykoliv předtím, spousta instruktorů se spojila, aby lidem nejen pomohla rozhýbat tělo a uvolnit mysl, ale také díky inspirativním hashtagům jako #skvěléprobuzení či #každýdensjógou pozitivně nabila všechny, kteří v nějaký okamžik svůj optimismus ztratili.

Jeden z učitelů se nechal slyšet: „Zažíváme momentálně jeden z největších tlaků atakujících náš vnitřní mír a je potřeba se proti tomu aktivně bránit. Jóga nás od pradávna učí, že klid a mír začínají v nás. Když to pochopíme a necháme se tím plně prostoupit, uvědomíme si, že nám to nic nikdy nemůže vzít. A proto je nutné, abychom – napříč všemu – stále praktikovali, byť se ne vždy donutíme k velkým výkonům.“

Samotná jóga je souborem fyzických, duševních a duchovních praktik pocházejících ze starověké Indie. Vždy byla vedena a šířena charismatickými vůdci, kteří ji propagovali nejen jako cestu ke zdravému a vitálnímu tělu, ale celkově jako skvělou alternativu západní medicíny. Dnes, díky sociálním médiím, se k této tradici a benefitům s ní souvisejícím dostane úplně každý.

Navzdory opuštěnosti a separaci od druhých se tak všichni můžou cítit jako součást této významné komunity. Stačí chtít.

TIP
JÓGA DNES
najdete také na Instagramu! Sdílet své fotky můžete s hashtagem #joganapohodu a označením @jogadnes s ostatními a sledovat zde inspiraci od ostatních jogínů! :)

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné