Zdraví 08. 08. 2020 PDF Tisk

Jóga prospívá v každém věku

Jóga jako cvičení je navržena tak, aby se jí mohl věnovat skutečně každý. O to víc ale pomůže, když se v daný moment zaměříme na to, co je pro nás v našem věku a fázi našeho života nejlepší. Naučte se, jak jógu cvičit v každé životní etapě – od dospívání a porodu až po perimenopauzu a postmenopauzu – a získejte tak všechny výhody, které přináší.

Jóga prospívá v každém věku

Jóga může být celoživotní společnicí pro mnohé z nás. Pro děti znamená hravost, a když ji začneme brát vážně, mohou nám kurzy a učitelé nabídnout krom ásan také poznání vlastního nitra, ovládnutí dechu a zklidnění mysli. Jóga přináší mnohé duchovní aspekty dokonale se promítající do fyzična, které je nevyhnutelnou součástí této cesty. 

Pravidelnost
Aby jóga měla smysl a aby z ní naše tělo i mysl mohly čerpat maximum, je potřeba cvičit pravidelně, nejlépe každý den. Fakt, že nám jóga pomůže následně lépe zvládat fyzické i emocionální výzvy, brzy poznáte. A s každým věkem je to jiné.

Jóga v každém věku
Ve dvaceti vám jóga dopomůže ke zklidnění. Přehlceni energií se budete cítit lépe, protože ji použijete správným způsobem. Začnete díky ní nejen naslouchat sami sobě, svému tělu, ale také svému okolí a lépe tak vnímat svět kolem vás.

Až se věk z dvaceti přehoupne o jedno desetiletí výš a sladkých třicet na sebe už déle nenechá čekat, přijde ten správný čas, abyste díky józe získali zdravou sebedůvěru. Naučíte se chodit rovně a držet hlavu v prodloužení páteře a tak, jak budete vnímat své fyzické tělo, začne svět vnímat vás samotné a vaši osobnost.

Ve 40 pak díky ní hravě přijmete to dobré i to zlé, co s sebou život mnohdy přináší, aby nás naučil, protože o tom je nejen on, ale i jóga jako taková. Nikam to netlačit, ale naučit se věci nechat plynout. Posílíte důvěru v sebe samé, zvládnete lépe emocionální otřesy a budete fit, což si žádá tělo v každém věku. Přeci jen je to jediné místo, ve kterém musíme žít.

Klíčem k úspěchu je nepřestávat cvičit. Každá ásana vám dá to, co má dát, a jinak z ní bude vaše tělo čerpat ve dvaceti a něco jiného si z ní vezme ve čtyřiceti letech. A v tomhle je jóga úžasná. Je to cesta poznání, na které je stále co objevovat.

Jóga v ženském pojetí
„Jóga obsahuje důležité prvky pro všechny fáze života ženy,“ říká Louann Brizendine, M.D., neuropsychiatrička, která založila Kliniku ženských nálad a hormonů na Kalifornské univerzitě v San Franciscu. „V dobách radikálních hormonálních změn se ženy cítí nejméně nakloněny praktikování jógy, ale tehdy ji nejvíce potřebujeme.“ Tyto změny v tělesné chemii mohou způsobit nápor na vaši náladu, a to právě v důsledku hormonální nerovnováhy, kterou však jóga pomůže znovu nastolit. Jóga pak, stejně jako jiné sporty, pomáhá do těla uvolňovat endorfiny, chemikálie, které jsou vypouštěny do krevního řečiště a přinášejí pocit pohody a spokojenosti. 

Důsledná praxe jógy podporuje ženy fyzicky, emocionálně a duchovně – ale přizpůsobení praxe tak, aby vyhovovala vašim potřebám v každém okamžiku, je zásadní. A i když si někdo rád dává do těla a chce spíše fyzicky náročnější jógu, je prokázané, že jóga přizpůsobená našemu momentálnímu stavu je pro nás ta nejlepší možná. Jinými slovy přizpůsobit jógu momentálnímu životnímu stádiu, náladě, fyzickým předpokladům, ale také tomu, jak se v daný den opravdu cítíme, nám přinese ty největší plody a výsledky.

Udělejte si čas na to, abyste byli sami se sebou a vědomi si toho, co se děje ve vašem životě, ve vašem těle a s vašimi emocemi. To je klíčem k tomu, abyste co nejvíce načerpali z toho, co jóga nabízí, a vy jste ji tak mohli cvičit po celý život. Být v míru se svým tělem a slyšet poselství vlastního srdce jasněji.

  • autor: Valentina Lebová
  • zdroj fotky: Shutterstock.com

Objednat předplatné