Jóga Zprávy 14. 09. 2020 PDF Tisk

Jóga pro všechny!

Jóga je pro všechny za předpokladu, že se k ní přistupuje inteligentně, rozumně a eticky, říká Dr. Mickey Mehta. Mentor celostního zdraví a jógový guru věří, že jóga pomáhá lidem najít ten správný smysl života. Není to tedy pouze nástroj k tomu, jak zhubnout a dát svému tělu tvar.

Jóga pro všechny!

Mickey Mehta patří mezi ty, kteří propagují jógový životní styl jako jeden z nejdůležitějších faktorů přispívajících ke spokojenému životu. Posledních 50 let jógou doslova žije a věnuje se jí celým srdcem, „získává výživu z přírody“. Ke svým 59. narozeninám dostal od indianexpress.com milý dárek v podobě žádosti o tipy, jak zůstat zdravý a fit – a to nejen fyzicky, ale hlavně duševně. Následovala bystrá konverzace o lidském těle, mysli, spojení s kosmem, ale také o tom, jak se dostal k józe před 50 lety!

„Říkám lidem, aby to, co hledají venku, našli nejprve uvnitř sebe. Na mysli mám přírodu jako základ všeho kolem nás i v nás. To znamená nejen do přírody chodit a trávit tak více času v tomto přirozeném prostředí, ale také tím směrem posunout svou stravu. Vždyť jsme složení ze stejných nebo velmi podobných prvků jako svět kolem nás – jsme tvořeni ze 72 % vodou, z 12 % zemí, z 6 % vzduchem, ze 4 % ohněm a z 6 % éterem. Tento poměr složek by pak měl být v rovnováze s praxí pránájámy, dodržováním vegetariánské stravy, praktikováním meditace a schopností udržovat si odstup. Důležitější než sociální distancování je pak distancování od svých tužeb.

Při meditaci musíte přijímat stálou pravdu, že jste duchem uvnitř těla a naopak. Rozpoznat věčnou podstatu energie, duše, nemít pocit, že jste nějak omezeni, velice pomáhá. Nástrahy nebo hříchy života – pýcha, hněv, chtíč, závist, obžerství, hloupost, lenost – vás svrhnou do propasti entropie. Aby člověk povstal, musí přijmout 8 základních pilířů jógové cesty, kterými jsou: jama (sebeovládání), nijama (kázeň), ásana (pozice jógy), pránájáma (kontrola dechu), pratjahára (stažení smyslů), dhárana (koncentrace), dhjána (meditace) a samádhi (osvícení). Člověk je nejvyšší úrovní vědomí a jeho jediným cílem je přežít prostřednictvím evoluce.

Jóga je principem božství. Jogín je ztělesněním božství. Jóga rodí nové reality, což je to, čemu říkám evoluce. Jóga je spojení vaší fyzické bytosti s vesmírnou bytostí. Během praktikování ásan mizí vnímání jednotlivých tělesných částí. Jóga udává rytmus a plynutí, což vede k ‚svastě‘ (zdraví). Pochází ze sanatanského způsobu života – Sanatan Dharma.“

Jóga je postavena na čtyřech principech: šetřit dech, chránit tělo, být součástí plynutí a sladit svůj rytmus s univerzálním rytmem – denní rytmus s kosmickým. Abyste se stali nadlidskou bytostí, musíte oplývat pochopením, předvídavostí a vícesmyslovým vnímáním.

 

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • zdroj: www.indiapost.com
  • fotografie: Shutterstock.com

Objednat předplatné