Jóga pro seniory v Energy Studiích Praha

24. 01. 2019


Senioři se mohou najít jak v lekcích dynamických, tak jemných. Je třeba kombinovat přiměřenou sílu, protahovat tělo, a vyvážit tak obé kvality pohybu – sílu a pružnost. I v postupujícím věku člověk potřebuje doběhnout tramvaj nebo přidat do kroku...

Je až neskutečné, jak účinný vliv na seniory má cvičení jógy. Za dobu existence Energy Studií, tedy 15 let, mnoho klientů s ním zestárlo. Stále cvičí, třeba již ne dynamické jógy, ale stále praktikují a cítí se i vypadají skvěle. Kolikrát, když pozoruji cvrkot na recepci Energy Studií a vidím věrné, dlouholeté klienty, kteří si platí seniorský vstup, žasnu, že i oni patří již do té kategorie „vitálních a moudrých“. Vždy sklízejí můj obdiv, protože i já jsem o 15 let starší, a tak vidím úžasnou motivaci v tom, že jógu prostě můžu dělat stále. Že s věkem není třeba končit a vzdávat se, přezouvat do bačkor a lamentovat nad tím rychle jdoucím věkem, ale že můžu stále fungovat a jít za svými sny, realizovat své koníčky a užívat si naplno života.

Ano, s postupujícím věkem přicházejí i možné zdravotní komplikace, a to především se srdcem a pohybovým aparátem, ale vstoupíte-li do jógy včas, nebo právě v seniorském věku po troškách a s rozumem, ocitnete se ve společnosti jemné jógy nebo powerjógy, které vás budou udržovat v kondici, dobré náladě a také ve zdraví. Jóga je úžasná prevence a společník pro každý věk, ale pro věk střední a seniorský naprosto úžasný, protože z hlediska fyziologie dochází ke stále stimulaci mozku. Je podporován dech, pohybový aparát a nervová soustava, a to je velice důležité. Tělem i myslí expanduje prána, energie potřebná pro život, stejně jako kyslík. Každá buňka se občerství, mozkové spoje se stále aktivují a vitální život s jógou je lepší než předpis na prášky a špatná nálada.

Energy Studia Václav Krejčík v Praze mají mnoho různých lekcí jógy určených nejenom seniorům. Senioři mají zvýhodněný vstup 69 Kč za jednu lekci, a tak mohou naplno věnovat svůj čas pravidelnému cvičení jógy, a o to víc si potom užívat svůj volný, plnohodnotný čas.

Seniorům doporučuji lekce jak dynamické, tak jemné. Je třeba kombinovat přiměřenou sílu, protahovat tělo, a vyvážit tak obé kvality pohybu – sílu a pružnost. I v postupujícím věku člověk potřebuje doběhnout tramvaj nebo přidat do kroku. Potřebuje se ohnout a být soběstačný, a kombinace jemných stylů jógy s dynamickou powerjógu toto vše umožňuje.

Vhodné lekce:

  • jemná jóga – fyzicky nenáročná, protahující a uvolňující jóga, která rozvíjí pružnost, sílu středu těla, opečovává klouby a respektuje všechna zdravotní omezení, pro která nachází řešení adaptací jógových pozic a technik.
  • restorativní jóga – vysoce relaxační a meditační praxe jógy, která je založena na „nicnedělání“. Využívají se pomůcky, které podkládají tělo, a v pozicích se zůstává delší dobu. Vše jsou relaxační pozice, kde je čas na práci s dechem, vizualizacemi, pozorností a například i se zvuky tibetských mís.
  • vitální jóga – jóga podporující hormonální systém, rozvíjející dech a protažení těla.
  • powerjóga s obtížností 1 – lehce dynamický (zpevnění těla v rytmu dechu) styl jógy určený pro stimulaci kardiovaskulárního systému, podporu vitality, síly a pružnosti. Powerjóga udržuje pohybový aparát funkční.

 

Ať je vám jakkoliv, jóga je tady vždy. Přijďte na ni, najděte svůj směr a styl a buďte šťastní. K tomu jóga pomůže, jako průvodce vaším tělem, myslí a duší.

 


Jóga Dnes Konference
Energy Studio jd
JógaMarket