O životě 27. 07. 2020 PDF Tisk

Jóga před a jóga po aneb jak krize ovlivnila naši praxi

Jóga. Pradávná tradice sloužící miliónům lidí po celém světě k eliminaci stresu, lepšímu protažení a dosáhnutí té správné fyzické i mentální kondice.

Jóga před a jóga po aneb jak krize ovlivnila naši praxi

Nemusíte být vyloženě atletický člověk, vaše nadání může spočívat více v hlavě než ve schopnostech fyzického těla, přesto je jóga něčím, co se neodmyslitelně stalo součástí mnohých z nás a zanechalo tak trvalou stopu v našich životech. A pokud rádi sedíte? I tam můžete jógu využít.

Spojení bez pravidel
Jóga nás vždy učila, že spojit fyzické s psychickým je to, co nám otevře bránu k flexibilnějšímu tělu, klidnější mysli a názoru, že vůli být neochvějný a tvrdohlavý je možné přeci jen trochu změkčit. Protože jóga sama je měkká. Hlavně v tom, že vám nenařizuje „dělej to tak a tak, protože to jediné je správné“, jako je tomu třeba u jízdy na kole, a jakmile se k tomu přidají ztuhlá záda, atrofované svaly a srdce zoufale lačnící po tréninku, je jóga jasnou volbou kombinující všechny tyto aspekty.

Úsilí bez úsilí. Přesně tak to je. Z jógy nemáte chodit vyždímaný jak mokrý ručník, ale naopak nabitý energií v každém póru svého těla. K tomu nám pomáhala jógová studia se skvělými lektory už dávno před příchodem covid-19. Lidé se tak stali komunitou, která spolu nejen cvičila, ale hlavně sdílela to, co bylo jejich srdci blízké, a k tomu navíc dělala něco pro své zdraví. Nešlo však opravdu pouze o to ráno vstát a dojít do studia, kde si „odkroutíte“ 60 minut fyzické aktivity, šlo o sociální interakci s těmi, kteří mají podobné zájmy. O setkání, sdílení a společnou radost. Pro mnoho lidí příjemná rutina, bez níž by si život už nedovedli představit.

Praxe naruby
Pak přišel covid-19 a všechno převrátil vzhůru nohama. Vzal lidem primárně všechny důvody se radovat. Nastolil strach a mírnou paniku z toho, co bude. A světe div se… žilo se dál. Jen se všechno muselo plně přizpůsobit tomu, co nám bylo dovoleno. Jógová studia po mírném otřesu z toho, že byla nucena pozastavit svou činnost, mobilizovala síly a zahájila praxi on-line. Vlastně skvělý krok pro ty, kteří tak dlouho nad jógou zvažovali, ale neměli čas nebo byli příliš líní někam docházet. Najednou jóga přišla k nim. Ba co víc… nešlo pouze o to, že by si na internetu pustili video, podle kterého si zacvičí, jógová studia začala s live stream vysíláním, kde byl autentický jógový instruktor a připojit se mohl kdokoliv. Vznikla tak virtuální podoba lekce, na kterou byli všichni zvyklí ve studiích.

Lekce byly koncipovány tak, že si zacvičil každý. Jemné a osvěžující jógové rutiny nabídly příjemné protažení bez jakéhokoliv nátlaku na fyzickou hranici a to je na celém příběhu virtuální jógy to nejatraktivnější. Uklidňující hlas, pozvolný styl instruktáže i občasné vtipy skvělých instruktorů tak umožnily všem, kteří jógou žili, cvičit dál namísto toho, aby v návalu frustrace a nuceného distancu zahodili svou podložku do skříně a nedělali nic.

Jóga kdekoliv
V těchto podivných a destabilizujících dnech, kdy karanténa plně ovládla náš život a vše bylo řízeno koronavirem – dnech úzkostných, neklidných a také nudných – není asi víc než krom fyzické aktivity nalézt něco, co pomůže zklidnit naši mysl, urovnat myšlenky, eliminovat strach a stres z případných obav. A jóga přináší kombinaci všeho. Připojit se každý den se svou podložkou k těm, již sdílí stejnou vášeň, umožnilo vytvořit konzistentní a udržitelné místo setkání nejen s ostatními, ale také se svým tělesným já. Vznikl tak malý, ale o to smysluplnější prostor, který tu už zůstane, a i když se nyní zas můžeme setkávat na podložkách tváří v tvář, určitě si každý z této situace odnese fakt, že nikdy nic nekončí. Je třeba jen nalézt ten správný směr.

  • autor: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné