BLESKOVĚ
Jóga Zprávy 21. 09. 2020 PDF Tisk

Jóga plná smíchu!

Jógových stylů existuje nepřeberné množství. Jedním z nich je také „jóga smíchu“, která jistojistě léčí. Smích jako takový je všelék na všechno.

Jóga plná smíchu!

Jóga nemusí být vážná. Má prosvětlit naše dny. Má být lehká, zábavná, hravá a pomáhat nám vyrovnat se se stresem každodenního života. Toho i tak máme dost, proto je na čase trochu si odlehčit. Není potřeba žádné speciální oblečení, obuv ani vybavení. Stačí jen chtít se smát.

Jóga smíchu je moderní cvičení zahrnující dlouhý hraný smích. Tento typ jógy je založen na víře, že hraný smích poskytuje podobné fyziologické a psychologické výhody jako spontánní smích. Obvykle probíhá ve skupinách, s očním kontaktem a spoustou hravosti mezi účastníky. 

Vyzkoušet to ale musí chtít každý sám. Když ležíte nataženi v šavásaně po hodině vcelku intenzivního cvičení a hlubokého dýchání, vaše mysl bude klidná a vyrovnaná a vaše duše obalená štěstím. Lidé kolem vás jsou v klidu a vše jako by utichlo – tedy krom zvuků pomalého, jemného nádechu a výdechu. Mohly by to být poslední okamžiky jakékoli jiné hodiny a stylu jógy. Ale pak najednou někdo vedle vás propadne v bouřlivý záchvat smíchu. Kousek dál se zachichotá další člověk, jehož smích se přesune zas na někoho jiného jako pozitivní lavina, až nakonec celá místnost ožije jednotným zvukem – smíchem. Tento vydatný smích pohltí naprosto všechny. A to je přesně jóga smíchu.

Za tímto stylem jógy stojí známý lékař Kataria. Jeho lekce jsou naplněné podobnými výbuchy smíchu, z nichž některé jsou spontánní a jiné předem promyšlené, aby výsledek byl přesně takový, jaký být má. Máte odcházet šťastní a plní energie. Cílem Kataria a jeho jógy smíchu je naučit každého smát se více a pořádně z plna hrdla, tak jak se ještě nikdy předtím nesmál.

Kataria, lékař z indické Bombaje, je zakladatelem a hlavním představitelem Laughter Yoga, hnutí, které od roku 1995 vytvořilo již 5 000 klubů smíchu – v nichž se lidé pravidelně scházejí, aby se zasmáli – po celém světě. K dnešnímu dni existuje jen asi 200 klubů ve Spojených státech, včetně klubů v Atlantě; New York; Orlando, Florida; St. Louis; a Tucson, Arizona. Kataria však doufá, že to v příštích několika letech změní vyškolením dalších učitelů. „Naším cílem je vybudovat mezinárodní společenství lidí, kteří věří v lásku a smích,“ říká Kataria.

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • fotografie: Shutterstock.com

Objednat předplatné