Žijte jógu blog 29. 07. 2022 PDF Tisk

Jóga nidra na vlastní kůži

Indický klid je vyčpěním z povinnosti a závazků. Stav mysli, ve které se povinnosti nezobrazují. Je to ticho. Je to nekonečno. Je to téměř vygumování hlavy. Ášrám tak byl místem mého odevzdání se a poznání.

Jóga nidra na vlastní kůži

Pro člověka západního tipu je velice zajímavé pobýt několik dnů, týdnů v indickém ášramu. Je to odměna pro každého, kdo chce strávit čas sám se sebou, poznat se a zvědomnit.

Ášrámy jsou mnohých druhů a kvalit, cen a vybavení. Jednou ležíte na smradlavé posteli a podruhé máte okolo sebe krásu... Rozmanitost je veliká. Co je určitě stejné, je řád, který jste povinni dodržovat. Když se vám to nelíbí, máte smůlu a nemáte zde místo.

Můj trénink jóga nidry probíhal v příjemné jednoduchosti ášramu, který byl na okraji Rišikéše. Oddání se tréninku a praxi nidry v odpoledních hodinách a od rána absolvování rituálnosti ášrámu mi umožnilo zastavení se. "Zastavení" je dle mého názoru důležité k pochopení sebe sama, a tak v dopoledních hodinách mého „volna“ probíhal trénink vnitřního mlčení.

Zprvu to byl boj se sebou. Tolik vnitřních keců jsem již dlouho nezažil. Vlastně jsem je vnímal, ale nechtěl je slyšet, a už vůbec ne je přijímout. Ony v mé hlavě byly stále i dříve, ale vždy jsem je něčím přebil. Našel jsem si vždy nějakou zábavu, práci, abych je neslyšel. Ale tady bylo vše živé, zjitřené a rozbouřené. Moje třináctá komůrka se otevřela a slzy... postupně tekly proudem. Vše se zřejmě pročišťovalo a bylo vyvoláno samotou a nekomfortem indické reality. Prostě se to najednou objevilo a já navázal na svůj první indický pobyt.

Tam jsem prožil meditativní vstoupení do dětství a vidění dějství dětských okamžiků života. Toho života, který byl někde uskladněn, a tam vyšel ven. Smutné oči, vnitřní smutek a jeho projevení z mé intimní komůrky, o které nikdo nevěděl a já... vědět nechtěl. A ono to vyvřelo, když mysl neměla povinnosti, nebyla plná aktivit a blbostí. Šlo to ven.

Jógovými spánky se na základě hlubokého oslovení podvědomí odplavují z těla mentální toxiny.

Indický klid je vyčpěním z povinnosti a závazků. Stav mysli, ve které se povinnosti nezobrazují. Je to ticho. Je to nekonečno. Je to téměř vygumování hlavy. Ášrám tak byl místem mého odevzdání se a poznání.

Při opakovaných a pravidelných praxích jógových spánků se často objevují projevy jako: slzy, obviňování, odvržení, záplaty strachu. To je tak velké spektrum projevů, které sahají až do hloubky vaší upřímnosti a pravdivosti k sobě sama. V tuto chvíli to nezáleží na vašem rozumu, ale na schopnosti oddat se plynutí, hluboké relaxaci a vědomému otevření skladu. Úlek by mohl být na místě, ale pokud jste schopni vše pozorovat a neztotožňovat se s tím, co se vyplaví z vaší mysli, uvolníte se a objevíte uvolnění. Možná ne hned, ale postupem praxe ano.

Prostě ve chvíli zjitřeného podvědomí zjistíte, že je úžasné být k sobě upřímný a vyslyšet i tu nepohodlnou a nepříjemnu emoci, která do prostoru mysli vyvstala. To je v pořádku. To je očista a vše podobné má odejít pryč.

 

PS: Chcete-li zažít Indii ve své kráse a pro "západního" člověka schůdnou? Pojeďte se mnou na očistný jógový a ájurvédský pobyt do Indie. Již v listopadu 2022 můžete pootevřít dvířka sami sobě, uvolnit se, odpočinout si a dobít baterky. Více info ZDE.

Objednat předplatné