BLESKOVĚ
Jóga Zprávy 27. 05. 2019 PDF Tisk

Jóga není pouze o tom zaujmout danou ásanu!

O tom, že jógu cvičí celý svět, jste už slyšeli. Co je ale důležité, a své o tom ví i skvělá instruktorka Ceri Lee, je kromě pozice udržet i spojení s jógovými kořeny!

Jóga není pouze o tom zaujmout danou ásanu!

Ceri Lee vybízí své studenty, aby nedělali jógu pouze za účelem vypadat hezky a mít štíhlé a vypracované tělo.

Jóga je všude a její popularita je na vzestupu. Což je skvělá věc! Tady ale také vzniká mylná představa o tom, co je skutečnou jógou míněno. Mnoho lidí se domnívá, že jóga rovná se zaujmout tu nejnáročnější ásanu a zapomíná se na to, že hlavním smyslem všech ásan je „vyzenovat“ svou mysl a nalézt tolik patřičný klid. Být v míru sám se sebou. Moderní jóga předvádí zejména radost z krásně vypracovaného těla; tj. úspěchy dosažitelné fyzickými praktikami jógy. 

Podívejme se tedy na to, co znamená slovo „ásana“. „Ásana“ v překladu ze sanskrtu znamená „držení těla“, a ne pouze pozici jako takovou. Mnohá pojetí moderní jógy se chtějí spíše vyrovnat něčemu smyslnému a expresivnímu, namísto toho, co by měl skutečný svět jógy přinášet – ticho a neprojevující se svět jógy, něco, co má být vykonáno soukromě v meditativním stavu. 

Původně jediná „pravá“ pozice v józe byla ta, která je pohodlná pro dlouhé období meditace. Účelem všech ásan je ohýbat a posilovat tělo pouze za účelem udržení meditativní sedící pozice po dlouhou dobu.

Krásné „jógové pozice“, které jsou modelovány esteticky krásnými těly, jsou nyní všudypřítomným krmivem pro sociální mediální marketing, což vytváří velmi zkreslený dojem o tom, co je jóga – rozhodně to není gymnastika, akrobacie nebo zkroucení, i když se to může stát vedlejším produktem pravidelné praxe.

Jistě, chtít lepší tělo je lákavé. Kdo se nechce cítit silně a vypadat skvěle? Každý má jinou motivaci, někdo chce zhubnout a jiný zpevnit svaly a fyzická „ásanská“ část jógy je užitečným nástrojem, který nás povzbudí ke zlepšení našeho celkového zdraví, síly a flexibility. Avšak tím skutečným jádrem jógové praxe je to, aby každý student šel nad rámec fyzického. Tím není nic jiného než brána do našeho nitra, do našeho vlastního Já.

Je-li jediným zaměřením fyzická zdatnost, postrádá jóga ten pravý smysl.

Jóga nabízí něco pro všechny. Nenechme se proto odcizit od skutečné podstaty této pradávné tradice, která je víc než jen zkroutit tělo do pozice připomínající námořnický uzel.

 

 

  • autor: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com