BLESKOVĚ
Spolupracujeme 05. 03. 2020 PDF Tisk

Jóga není jen cvičení. Je to životní styl!

Pokud jste začali praktikovat jógu, možná jste si všimli, že vás přestali bolet záda nebo se vám teď díky večerní meditaci lépe usíná. Napadlo vás ale, že v józe je schováno mnohem víc? Hlavní myšlenky jógy nás vedou k sebepoznání, soucitu s ostatními nebo k ekologickému smýšlení.

Jóga není jen cvičení. Je to životní styl!

Najděte rovnováhu pro tělo i ducha

Pozitivní účinky jógy pro tělo už popsalo nespočet knih a článků. Ovšem prapůvodně se učení jógy neomezovalo pouze na tělesnou stránku. Smyslem všech cest vždy bylo dojít jednoty či osvícení. A proto každý, kdo jógu pojal za svůj životní styl, usiluje o nesobecký život a lásce ke svému okolí, ať už lidem, zvířatům nebo přírodě.

Jóga učí, že všechno, co v životě uděláme, má nějaký následek. Každý skutek nás ovlivní nejen fyzicky, ale i psychicky a duchovně. Proto se milovníci jógy stávají vegetariány nebo jsou aktivní v otázkách ochrany životního prostředí.

Prána není jen životní energie

Možná jste o práně slyšeli v souvislosti s breathariány. Prána je tzv. absolutní energie, která našemu tělu poskytne všechno, co potřebuje. A přívrženci tohoto hnutí, kteří na své cestě došli nejdál, nepřijímají energii formou jídla, ale ze vzduchu.

prAna je ovšem taky kultovní americká značka oblečení pro milovníky jógy a lezení, která klade velký důraz šetrný přístup k přírodě. Když v roce 1992 manželé Beaver a Pam Theodosakisovi ušili své první kousky oblečení, visačky vyrobili z doma recyklovaného papíru a objednávky odeslali v krabicích od ovoce z lokálního obchodu. Docela nadčasová myšlenka. Dnes se obchody s podobnou vizí snaží o ten samý přístup – neplýtvat zdroji a recyklovat použité materiály.

S ohledem na udržitelnost

Značka vznikla před 28 lety v jedné garáži v kalifornském městě Carlsbad. Mimochodem podobnost s názvem našich Karlových Varů není náhodná. Od začátku prAna vyrábí širokou škálu produktů od oblečení pro běžné nošení přes pohodlné vybavení na jógu až po oblečení splňující extrémní požadavky lezců.

Majitelé jako jedni z prvních začali podporovat využití energie z větrných elektráren, zaměření na organické materiály a Fair trade přístup při výrobě vlastního zboží. prAna pečlivě kontroluje plantáže, kde se bio bavlna sbírá. Pracuje s recyklovanými plasty sebranými z pláží a oceánů.

Toto oblečení respektuje potřeby planety i lidí. Každý, kdo cítí odpovědnost za životní prostředí a zásadní změnu ve výrobě oblečení, volí oblečení od prAna. Majitelé říkají, že i když je dnes jejich podnikání větší, než kdy plánovali, stále se drží původní myšlenky – dávat zemi víc než z ní brát. Až si příště půjdete koupit tričko na cvičení, popřemýšlejte, jestli jeho výrobou někdo na druhé straně planety netrpí. U značky prAna si můžete být jistí, že všichni za svou práci dostali adekvátně zaplaceno a životní prostředí není zatěžováno zbytečnou chemií. Náš zodpovědný přístup je tou pravou změnou. Namasté.

Objednat předplatné