Rozhovory s osobnostmi 11. 03. 2016 PDF Tisk

Jóga je nejucelenější systém sebepoznávání

Rozhovor s Markétou Sulánskou vznikl na téma jóga, zdraví a životní pohoda.Jóga je nejucelenější systém sebepoznávání, jóga je prostě skvělá. 

Jóga je nejucelenější systém sebepoznávání

Nemoc a životní zkušenost mě naučila, že musíme začít u té nejhrubší substance, v které se nacházíme – svého těla. Poté stoupat jemnějšími vrstvami své duše, svými emocemi, abychom spočinuli v duchovní podstatě, ze které jsme vzešli. Cesmína. Bio proto není jen obchod se zdravou výživou, ale propojujeme a poskytujeme praktické návody všemi vrstvami existence.  Strava, jóga, meditace, semináře. Vydali jsme CD, které spojuje tělo s duchem, lásku člověka s láskou vesmíru.

Markéto, na svých stránkách www.sulanska.cz uvádíš veřejnou zpověď o svém onemocnění rakovinou. Můžeš říci, jak tě nemoc ovlivnila?

Každá nemoc člověka ovlivní, protože nám něco sděluje a pokud je ta nemoc smrtelná, je to sdělení významnější. Na nás je pak rozpoznat, čeho se to týká. Já musela přehodnotit hodnoty duchovní.

Myslíš si, že tvá zpověď pomůže otevřít oči lidem, kteří se například bojí jen vyslovit slovo rakovina? Ovlivní je ve smyslu prevence a nebude jim tedy lhostejný způsob života, jakým žijí?

Ano - prevence, prevence, prevence – a tím myslím prevence tělesná, duševní i duchovní. Není možné být lhostejný k tomu, kdo jsme a jaké je naše poselství. Zodpovědnost je na nás, za naše zdraví, za kvalitu našich myšlenek, za naši planetu…Nevím, zda může příběh někoho jiného ovlivnit náš vlastní. Ta nejdůležitější poselství jsou většinou nepřenosná.

Znám tě z doby, kdy jsi aktivně masírovala a tvé masáže byly, alespoň pro mě, oázou zastavení se a dobití baterek. Nemyslíš si, že třeba masáže mohly být jedním ze spouštěčů tvého onemocnění? Přece jenom je to velký výdej energie.

Krásná práce… Je pravda, že masáže jsou přímým vstupem do energetického pole člověka a masér by měl ovládat očistné techniky. S odstupem času si však myslím, že má práce neměla až tak velký podíl na mém onemocnění. Nemoc je vždy stavem mysli.

Jak se nyní cítíš a jak ti je?

Děkuji Vašku, cítím se skvěle.

Co v současné době děláš?

Šetřím seJ. Věnuji se Cesmíně.bio, našemu obchodu. Dělám poradenství nejen pro nemocné. Pořádáme kurzíky vaření, pravidelné meditace, přednášky, semináře… A užívám si vděčně každého dne.

Je důležité přemýšlet o tom, jak se člověk stravuje?

Strava je stejně důležitá jako například výběr partnera. To dnes chápe mnoho lidí. Má přímý vliv nejen na fungování našeho těla, ale ovlivňuje naše myšlení a kvalitu meditace. A v globálním měřítku i ekologický život na naší planetě.

 

Jaký máš vztah k józe?

Velmi vřelý. Praktikuji jógu mnoho let. Byla jsem žákem i lektorem, pobývala v ašrámu v Jižní Indii… Je to nejucelenější systém k sebepoznání. Srozumitelný a snadno se přizpůsobuje západním podmínkám. Stupně jógy vedou jedince tělem a duší k poznání duchovnímu. Jóga je prostě skvělá!

Kdo tě na tvé cestě nejvíce ovlivnil?

Ovlivnilo mě mnoho významných i bezejmenných. Byl by to dlouhý seznam. Nejvíce mě však ovlivnila emigrace do Austrálie a život tam.

Co ráda děláš?

Nejraději JSEM.

Děkuji za rozhovor!

 

 

Markéta Sulánská, spolumajitelka obchůdku Cesmina bio., poradce a spolupracovník časopisu JÓGA DNES.

Autor: Václav Krejčík

Objednat předplatné